1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Türkiye'ye yönelik yaptırımları değerlendiriyor
ABD Türkiye'ye yönelik yaptırımları değerlendiriyor

ABD Türkiye'ye yönelik yaptırımları değerlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye'ye yönelik yaptırımları değerlendirdiğini söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımı nedeniyle verilecek yanıta ilişkin seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Ortagus bakanlıktaki basın brifinginde yaptığı açıklamada, "Bakan (Pompeo) ve Başkan (Trump), ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyması (CAATSA) kapsamındaki bütün seçenekleri inceliyor. Buradan bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda (Türkiye’nin S-400 alımının) ne gibi sonuçları olabileceğini açık bir şekilde ifade ettik. Bu sonuçları da bugün Başkan’ın Türkiye’nin F-35 alamayacağından söz ettiği açıklamasında gördük. Hangi yaptırım seçeneklerinin seçileceğine gelince, biz yaptırımlarla ilgili önceden bilgi vermiyoruz. Bakan Başkanla birlikte bunun üzerinde çalışıyor" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne "Peki yaptırım sürecinde neredeyiz?" sorusu yöneltildi. Sözcü "Süreç devam ediyor. Yeni bir durum olduğunda açıklama yaparız" demekle yetindi. Hangi yaptırım seçeneklerinin değerlendirildiği konusunda soruya cevap vermekten kaçındı, "Biz yaptırımlarla ilgili önceden bilgi vermiyoruz. Bakan Başkanla birlikte bunun üzerinde çalışıyor." şeklinde konuştu.

Sözcüye Trump yönetiminin Türkiye'ye yaptırımlardan muafiyet tanınıp tanınmayacağı ya da yaptırımların etrafından dolaşılmasının değerlendirilip değerlendirilmediği de soruldu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ortega "Etrafından dolaşma derken neyi kastediyorsunuz bilmiyorum. Hepimiz Google’a bakıp CAATSA yaptırımlarındaki 12 seçeneğin ne olduğunu ve yasa kapsamında nelerin yapılabileceğini görebiliriz. Bakan ve Başkan ABD yasası uyarınca bir karar verecek. Bir karara varıldığında elbette hepinizi bilgilendiririz" ifadelerini kullandı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler