1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD: Yardım konvoyuna yönelik saldırıdan Rusya sorumlu
ABD: Yardım konvoyuna yönelik saldırıdan Rusya sorumlu

ABD: Yardım konvoyuna yönelik saldırıdan Rusya sorumlu

ABD, pazartesi günü Halep vilayetinde BM yardım konvoyuna düzenlenen saldırıdan Rusya'nın sorumlu olduğu suçlamasını yineledi.

A+A-

Suriye'de pazartesi günü hava saldırısına hedef olan BM yardım konvoyuyla ilgili ABD ve Rusya arasındaki gerginlik sürüyor. DW'nin haberine göre; Beyaz Saray danışmanı Ben Rhodes, bu tür bir saldırı ile ilgili olarak sadece iki gücün söz konusu olabileceğini belirterek, bu güçlerin ya Rus, ya da Suriye hava kuvvetleri olabileceğini söyledi. Saldırıyı 'büyük bir insani trajediye yol açan skandal bir eylem' olarak nitelendiren Rhodes, "Dolayısıyla her halükarda bölgedeki hava saldırılarından Rus yönetimini sorumlu tutuyoruz" dedi.

Diğer yandan Reuters haber ajansı, iki Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, saldırının SU-24 tipi iki Rus savaş uçağı tarafından düzenlendiğini aktardı. Haberde, Amerikan istihbaratının, Rus uçaklarının saldırı sırasında bölgede uçtuğuna dair bilgiye sahip olduğu kaydedildi.

YMK: Elde net görüntüler var

Suriyeli muhalif Yüksek Müzakere Konseyi'nin (YMK) Başkanı Riyad Hicab da konvoya eşlik eden bir YMK üyesinin elinde saldırıyla ilgili çok net görüntüler olduğunu belirterek, bölgede Rus ve Suriye kuvvetleri dışında hiç kimsenin saldırıyı gerçekleştirecek yeterli hava teknolojisine sahip olmadığını savundu.

Rusya ve Suriye yönetimleri dün Washington'dan gelen suçlamaları reddetmiş, Kremlin'den yapılan açıklamada olayın Rus ordusu tarafından soruşturulduğu bildirilmişti.

Halep vilayetindeki Urm Kübra kasabasında pazartesi günü düzenlenen hava saldırısında BM ve Suriye Kızılayı araçlarından oluşan 31 kamyonluk konvoydaki 18 kamyon hasar görmüş, yaklaşık 20 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilmişti. BM, olay sonrasında Suriye'deki tüm yardım malzemesi nakliyatını geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.