ABD: YPG Fırat'ın Doğusuna Çekilme Sözünü Tuttu

ABD: YPG Fırat'ın Doğusuna Çekilme Sözünü Tuttu

Pentagon Sözcüsü, YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri adlı grubun büyük ölçüde Fırat Nehri'nin doğusuna döndüğü söyledi

Timeturk'ün haberine göre; Bakanlık sözcülerinden Yüzbaşı Davis, düzenlediği basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevapladı. Davis, AA muhabirinin, verilen taahhütlere rağmen YPG'nin hala nehrinbatısında bulunduğunu hatırlatarak, "Siz bu kişilerin sözlerini tuttuğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Birçok Kürt ve diğer unsurlardan oluşan SDG içinde bizim birlikte çalıştığımız kişiler sözlerini tuttu. Verdikleri söz gidip Münbiç'i kurtarmak ve sonra Fırat Nehri'nin doğusuna dönmekti. Son üç gündür bunu yerine getirdiler. Münbiç'te kalan bazı unsurlar olduğunu biliyoruz. Bu da anlaşılabilir bir durum çünkü Münbiç'teki iş hala bitmedi. Münbiç'te zorlu bir yol var önümüzde. Bu unsurlar el yapımı patlayıcıları temizliyor ve Münbiç'te uzun dönemli güvenlik için şartları oluşturuyor. Münbiç hala IŞİD'in karşı saldırılarına hedefolabilir. Ancak konuştuğumuz herkesin de kabul ettiği gibi burada amaç Münbiç'i IŞİD doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da Araplardır."

Bölgeden gelen bilgilerin ABD'nin söyledikleriyle çeliştiği hatırlatılan Davis, buna karşılık, "Bizim (SDG içinde) birlikte çalıştığımız birimler, karargah unsurları, lider kadrosu ve bağlantı içinde olduklarımız söylediklerini yerine getirdi." ifadesini kullandı. Türkiye'nin "oyunu kitabına göre oynadığını" söyleyen Davis, müşterek güçlerin Cerablus'u aldıktan sonra sınır boyunca batıya doğru ilerlediğini, bunu da olumlu bulduklarını dile getirdi. 

Davis, Kürt grupların Fırat üzerindeki Tişrin barajının doğusuna gittiğinde ısrar ederek, bu grupların Rakka'ya yönelik saldırının başlatılması için en uygun pozisyonu almaya başladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.