ABD YPG ile iş birliğine devam edeceğini açıkladı

ABD YPG ile iş birliğine devam edeceğini açıkladı

ABD, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG ile iş birliğine devam edeceklerini söyledi.

ABD, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile iş birliğine devam edeceklerini söyledi.

Euronews'in haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby Suriye'de SDG  ile çalışmaya devam edeceklerini, bu konuda herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı muhabirinin, "Türkiye Kuzey Irak'ın dağlık bölgelerinde PKK'ya yönelik operasyon düzenliyor. Ancak Suriye'deki SDG örgütü, Türkiye'nin operasyonlarına karşı kaygı ve kınama açıklamalarında bulunuyor. Amerikan halkının vergileri ile desteklenen bir grubun tanımlı bir terör örgütüne destek açıklamaları yapması bu kurumu hiç mi kaygılandırmıyor?" sorusuna Kirby, "Uzun zamandır dediğimiz gibi IŞİD'i yenmenin ve IŞİD ile mücadelenin en iyi sürdürülebilir yolu yerel güçlerle çalışmaktır. Bizim de ana odağımız bu." dedi.

Kirby, "IŞİD ile mücadele bu açıklamaları yapmayı meşrulaştırıyor mu?" sorusuna ise "Burada münferit gruplara girmeyeceğim. Biz Suriye'de yerel Suriye Demokratik Güçleri ile çalışıyoruz ve bu değişmedi." ifadelerini kullandı.

Türkiye YPG güçlerini PKK'nın bir uzantısı olarak görürken ABD, Kürt güçlerinin bölgede IŞİD gibi gruplarla mücadelede önemli rolü olduğu görüşünde.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum