1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'de kızamık alarmı: Yıl başından bu yana 971 kişi salgına yakalandı
ABD'de kızamık alarmı: Yıl başından bu yana 971 kişi salgına yakalandı

ABD'de kızamık alarmı: Yıl başından bu yana 971 kişi salgına yakalandı

ABD 1992 yılındaki kızamık vakalarından sonraki en büyük salgınla karşı karşıya.

Deutsche Welle
A+A-

ABD'de 2000 yılında "kökü kurutulduğu" ilan edilen kızamık vakalarındaki ani artış endişelere yol açtı. 

Merkezi Atlanta'da bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nden (CDC) yapılan açıklamada, "Şayet vakalar yaz ve sonbahar aylarında da devam ederse, ABD 'kızamık bulunmayan ülke' konumunu kaybedebilir" ifadeleri kullanıldı.

ABD'de 2000 yılında neredeyse sıfırlanan kızamık vakaları sonraki yıllarda yeniden ortaya çıktı. CDC verilerine göre geçen yıl ülkedeki kızamık vakası 372 olarak belirlenmişti ancak ülkede bu yılın başından beri 971 kişi kızamık oldu. Kızamık, şu anda ABD'deki 50 eyaletin 26'sında görülüyor. 

Sağlık örgütleri salgınlardan korunmak için halktan önlem almalarını istedi. Vatandaşlara aşı çağrısında bulunan yetkililer aşılar hakkındaki yanlış bilgilere ise itibar edilmemesini istedi. CDC Genel Müdürü Robert Redfield yaptğı açıklamada, "Bir kez daha ailelere güvence vermek istiyorum. Aşılar güvenli ve otizme yol açmıyor" dedi.

Birçok ebeveyn, yanlış bilgilendirildikleri için çocuklarına aşı yaptırmıyor ya da gecikiyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler