ABD'de seçime günler kala Trump anketlerde öne geçti

ABD'de seçime günler kala Trump anketlerde öne geçti

ABD Başkanlık seçimleri için yarış kızışıyor. Seçime birkaç gün kala anketlerde Trump Clinton'u yakalamış hatta geçmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde seçime bir hafta kala başkanlık yarışı kızıştı. Washington Post ve abc NEWS’in 27-30 Ekim tarihlerini kapsayan son anketi, ilk kez Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın Hillary Clinton’ı bir puan geçtiğini gösteriyor.

Ankete göre Trump’a olan destek yüzde 46 düzeyine ulaşmış durumda.

Donald Trump, geçtiğimiz ay Demokrat rakibinin yaklaşık 10 puan gerisindeydi.

Dün Wisconsin’de konuşan Trump, bazı eyaletlerde erken oy veren Amerikalı seçmenlere seslendi: “Ohio, Michigan, Pensilvanya ya da Minnesota’da yaşıyorsanız oyunuzu Donald Trump lehine değiştirebilirsiniz.”

Diğer yandan Başkan Barack Obama, e-posta skandalıyla ilgili FBI tarafından hakkında yeniden soruşturma açılmasından beri kan kaybeden Clinton’a destek için sahaya indi: “Yanlışlar yaptı mı? Elbette, ben de yaptım. Kamuoyu önünde geçen 30 yıl içinde kim yapmaz ki? Fakat o esasında iyi ve ne yaptığını bilen makul biri ve göz dolduran bir başkan olacak.”

Eski Dışişleri Bakanı Clinton da kararsız seçmenin yoğunlukta olduğu Florida’da seçim kampanyasını sürdürdü. Emlak zengini Trump’a vergi bildirimlerini açıklama çağrısı yaptı.

ABD’de Obama’nın iki dönem başkanlığından sonra Beyaz Saray’a kimin çıkacağı sorusu 8 Kasım’daki seçimlerde yanıt bulacak.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.