1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'de Trump karşıtı protestolar hız kesmiyor
ABD'de Trump karşıtı protestolar hız kesmiyor

ABD'de Trump karşıtı protestolar hız kesmiyor

Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından ABD'nin bazı kentlerinde dün gece de protestolar yapıldı.

A+A-

ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından 48 saat geçti ancak sular durulmuyor.

Trump karşıtı gruplar birçok şehirde sokaklara dökülürken, grupların bazı bölgelerde polisle çatıştığı bilgisi geliyor.

Özellikle Portland'da çatışmaların yoğunlaştığı belirtilirken, Portland polisi protestocuların tehlikeli davranışları nedeniyle durumun artık bir 'ayaklanma' olarak kabul edileceğini ve protestocuların durumla ilgili bilgilendirildiğini açıkladı. Portland'daki çatışmalarda Trump karşıtı göstericilerin, polise taşlarla saldırdıkları, şehirde bir çok aracın da hasar gördüğü belirtildi. Polis göstericilere anarşist gruplarla beraber hareket etmeme çağrısında bulunuyor.

u.s protest trump ile ilgili görsel sonucu

TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

Öte yandan ABD'nin 45. başkanı Donald Trump, protestolarla ilgili ilk kez konuştu.

Protestoları adaletsiz olarak tanımlayan Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çok açık ve başarılı bir başkanlık seçimi geçirdik. Şimdi ise, medya tarafından kışkırtılmış profesyonel protestocular sokakta. Çok adaletsiz! ifadelerini kullandı.

Trump'ın seçim kampanyasının başındaki Kellyanne Conway ise CNN'e yaptığı açıklamada; Protestoculara Donald Trump'ın zafer konuşmasını dinlemelerini önerebilirim. 'Onu desteklememiş ve ya desteklemeyecek tüm Amerikalıların da başkanı' olacağını söyledi. şeklinde konuştu.

Smoke rises during a protest against the election of Republican Donald Trump as president of the United States in Portland, Oregon, Nov. 10, 2016.

ÜLKE GENELİNDE PROTESTOLAR

ABD'de, Cumhuriyetçi Parti adayı işadamı Donald Trump'ın yeni başkan seçilmesinin ardından, ülke protesto gösterileriyle sarsılıyor. Trump'a hayır, Bizim başkanımız değil sloganı ile sokakları dolduran onbinlerce kişi, Trump'ı protesto ediyor. Göstericiler, Trump'ın seçim kampanyası sırasında göçmenler, Müslümanlar ve diğer gruplar hakkında kullandığı tartışmalı söylemi kınıyorlar.

San Diego was one of several cities that saw anti-Trump rallies on Friday [ Sandy Huffaker/Reuters]

Protestocular, Benim başkanım değil, Hiçbir milyarder işçiler için savaşmaz, Trump'ı durdurun, Trump'a, ırkçılığa ve savaşa hayır gibi pankartlarla yürüdü. Gösteri düzenleyenlerin zaman zaman birbirlerine sarılarak ağladığı görüldü. New York'ta kentin merkezi Manhattan'da sokakları dolduran binlerce kişi Trump'ın ikametgahı olan Trump Tower'a yürüdüler.

Manhattan parkında toplanan binlerce insan da Benim başkanım değilsin sloganları attı. Demokratların güçlü olduğu California eyaletinde binlerce öğrenci sokaklara çıkarak Trumpı protesto etti. California, Iowa, Texas eyaletlerinin birçok kenti ile Seattle, Boston, Detroit, Philadelphia ve Washington DC gibi büyük kentler de Trump karşıtı gösterilere sahne oluyor. California Oakland'da polis 6,000 kişinin trafiği durdurduğunu söyledi.

Göstericiler çevrede ellerine geçirdiklerini polise fırlattılar. Çöpleri ateşe verdiler ve dükkanların vitrinlerini kırdılar. Öte yandan protesto gösterileri sırasında Seattle'da 5 kişi silahla vurularak yaralandı. Dün akşam Philadelphia, Boston, Portland ve Oregon'da da yüzlerce kişinin katıldığı gösteriler yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.