ABD'den Afganistan'da Taliban'a hava saldırısı

ABD'den Afganistan'da Taliban'a hava saldırısı

ABD savaş uçaklarının Afganistan'da Taliban'a yönelik hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

ABD savaş uçaklarının Afganistan'da Taliban'a yönelik hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

ABD yetkililerinin Voice of America'ya yaptığı açıklamalara göre, savaş uçakları geçtiğimiz gün ülkenin güneyindeki Hilmend ilinde Taliban mevzilerine hava saldırıları düzenledi.

Taliban 1 Mayıs'ın ardından Hilmend ilinde Kabil hükümeti güçlerine kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Yerel kaynaklar saldırılar sürerken bölgede Taliban'ı hedef alan bazı hava saldırılarının gerçekleştiğini ve bölgede Amerikan savaş uçaklarının görüntülendiğini bildirmişti.

"Taliban mensuplarından ölenler var"

ABD Savunma Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Öte yandan Amerikalı yetkililer, hava saldırılarında Taliban mensuplarından ölen ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

Afganistan'dan çekilme sürecinde olan ABD, Kabil hükümeti güçlerine yönelik desteğinin süreceğinin altını çizmişti. Bu kapsamda ülkede hava saldırılarında artış yaşanabileceği tahmin ediliyor.

"Taliban bahar saldırılarına başlayabilir"

 ABD'nin Doha Anlaşması'nda taahhüt ettiği 1 Mayıs'ta Afganistan'dan çıkmaması ve hava saldırıları düzenlemesinin ardından ise Taliban'ın bir bahar saldırısı başlatabileceği ifade ediliyor.

Bölge kaynaklarının iddialarına göre Taliban'ın askeri liderliği, aktif kuvvetlerin yanı sıra tüm takviye güçleri ve yedek kuvvetleri de silah altına çağırdı.

Aynı zamanda Afganistan-Pakistan sınırında Pakistan Talibanı'na yakın gruplara da bahar saldırısına katılmaları için çağrıda bulunulduğu öne sürüldü.

İlerleyen süreçte ülke genelinde çatışmaların yoğunlaşması, Taliban'ın özellikle il ve ilçe merkezlerini hedef almaya başlaması bekleniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.