1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD'den belediyelere kayyum kararı hakkında açıklama
ABD'den belediyelere kayyum kararı hakkında açıklama

ABD'den belediyelere kayyum kararı hakkında açıklama

Bazı belediyelere kayyum atanmasının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama geldi

A+A-

Terörle ilişkisi bulunduğu belirlenen, aralarında 2 il, 24 ilçe ve 2 belde belediyesi olan toplam 28 belediyeye  kayyum atanmasının ardından, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğ'nden bir açıklama yapıldı. "Türkiye'nin Güneydoğu'sunda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlığıyla yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.