ABD'den Gülten Kışanak açıklaması

ABD'den Gülten Kışanak açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" eylemleri nedeniyle yürütülmekte olan soruşturmalar kapsamında gözaltına alınması ile ilgili olarak konuştu. Kirby, Türk yetkililere ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkına saygı gösterme çağrısında bulundu.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre Kirby, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, teröre destek verdikleri gerekçesiyle iki eş başkanın gözaltına alınmasının ardından durumu yakından takip ettiklerini belirtti. Kirby, “PKK’nın terör saldırılarını kuvvetle kınıyoruz ve PKK’yı bir kez daha şiddete son vermeye, terörden vazgeçmeye ve barışçıl siyasi sürece tekrar girmeye çağırıyoruz” dedi.

PKK’nın Türkiye’de düzenlediği saldırıların hiçbir gerekçesinin bulunmadığını vurgulayan Kirby, eş başkanların gözaltına alınması konusunda gösterilecek tepkilerin de barışçıl ve yasalara uygun olması çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Kirby ayrıca, Türk yetkilileri ifade özgürlüğüne saygı gösterme ve itidalli davranmaya çağırdıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Türk yetkililer bazı yerel yetkililerin terör gruplarına katıldığı ya da maddi destek verdiğine yönelik suçlamaları araştırırken, adil yargılanma hakkına saygı gösterilmesinin önemine dikkat çekeriz. Defalarca söylediğimiz gibi, Türk anayasasında da yer alan adil yargılanma hakkına saygı, bu soruşturmaların neticelerinin Türk halkı arasında yargı sistemine yönelik güveni pekiştirecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.