1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den 'Halep' açıklaması: Rusya'ya şaşırmadık
ABD'den 'Halep' açıklaması: Rusya'ya şaşırmadık

ABD'den 'Halep' açıklaması: Rusya'ya şaşırmadık

Kirby, "Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık" dedi

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sivillerin Halep’ten çıkartılması konusunda henüz bir anlaşmaya varılamamasına ilişkin, "Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık." dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Halep’te sivillere yönelik saldırılara ilişkin soruları cevapladı.

Hafta sonunda Birleşmiş Milletler, ABD ve Rusya yetkililerinin bir araya gelerek Halep’te ateşkesin sağlanması için görüştüğünü belirten Kirby, görüşmede bir anlaşmaya varılmadığını kaydetti.

Kirby, ABD tarafından sunulan ateşkes teklifine karşı Rusya’nın bölgeden sivillerin uzaklaştırılmasının birkaç günlüğüne ertelemek istediğini belirterek, “Çok derin bir hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat Rusya’nın Halep’te ateşkes sağlanmasına yanaşmamasına şaşırmadık.” dedi.

ABD ve Rusya arasında Halep’e ilişkin geçen diyaloğu aktaran Kirby, “Rusya, ABD’nin Halep'te acilen ateşkes sağlanması yönündeki teklifini kabul etmek yerine, bize ateşkesin birkaç güne sağlanamayacağını söyledi. Yani, rejimin ve destekçilerinin saldırıları anlaşma sağlanıncaya kadar devam edecek.” ifadesini kullandı.

Kirby, Halep’te sivillerin hedef alınmaya devam edildiğine dikkati çekerek, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

“SURİYE’YE HAVA SAVUNMA FÜZELERİNİN GİRMESİNE KARŞIYIZ"

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili hava savunma füzelerinin Suriye’de “muhaliflere” verileceği yönündeki tartışmaya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını cevapladı.

ABD Savunma Bakanlığının bütçe tasarısı, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere "taşınabilir hava savunma füzeleri" (MANPAD) verilmesinin önünü açtığının hatırlatılması üzerine yetkili, Suriye’ye bu tip silahların girişini istemediklerini söyledi.

Yetkili, “ABD’nin Suriye’ye silah girmesi konusunda bir pozisyonu var ve bu henüz değişmedi. Herhangi bir silahın Suriye’ye girmesini istemiyoruz.” dedi. 

Kaynak: Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.