1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den müttefikine sert tepki
ABD'den müttefikine sert tepki

ABD'den müttefikine sert tepki

Yemen‘de bir cenaze merasimine yönelik hava saldırısında 140’dan fazla kişi öldü. ABD, saldırıdan sorumlu tuttuğu Suudi Arabistan’ı kınadı.

A+A-

Yemen'in başkenti Sana'da en az 140 kişinin öldüğü hava saldırısının ardından ABD, müteffiki Suudi Arabistan'a alışılmadık bir şekilde sert tepki gösterdi. Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada, Washington'ın saldırıdan Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttuğu ifade edildi. Price açıklamasında, ABD'nin Suudi Arabistan ile güvenlik alanındaki işbirliğinin "açık çek” olmadığını dile getirdi. Price, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğüne önem vermekle birlikte, Yemen'de artan çatışmalar karşısındaki ciddi kaygılar bulunduğunu ifade etti. Price, Washinton'ın Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona olan azalan desteğini "ABD'nin ilkeleri, değerleri ve çıkarları" doğrultusunda tekrar gözden geçireceklerini belirtti.

Bu suçlamalar karşısında Suudi Arabistan öncülüğünde koalisyondan yapılan açıklamada, ABD ile birlikte saldırının araştırılacağı bildirildi. Cumartesi akşamı yapılan açıklamada, saldırıya ilişkin "soruşturma başlatılacağı” ve ABD'li uzmanlarla işbirliği yapılacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.