1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den S-300 tepkisi
ABD'den S-300 tepkisi

ABD'den S-300 tepkisi

ABD, Rusya'nın Suriye'ya hava savunma füzesi göndermesine tepki gösterdi.

A+A-

ABD yönetimi, Rusya'nın "savunma amaçlı" olduğunu belirterek, Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi yerleştirmesine tepki gösterdi ve ülkedeki IŞİD, El Kaide ve El Nusra gibi grupların hava gücünün olmadığına dikkat çekti. ABD yönetimi tepkisini üst üste üç açıklama yaparak duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Rusya'nın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş hava savunma füze sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Earnest, Moskova'nın Esad rejimine gönderdiği yeni füze savunma sistemine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı. Rusya'nın "aşırılıkçılarla savaş" ve "savunma" gibi gerekçelerle bu füze savunma sistemlerini Suriye'ye yerleştirdiğini kaydeden Earnest, "IŞİDveya El Kaide'nin savaş uçağı olduğunun farkında değilim" dedi. Earnest, ayrıca, Esad rejimine karşı uygulanabilecek yaptırımlarla ilgili değerlendirmeleri masada tuttuklarını ve tüm seçenekleri kullanabileceklerini belirtti.

'ÖRGÜTLERDE HAVA GÜCÜ YOK'

Konuyla ilgili açıklamasında Pentagon Sözcüsü Peter Cook da bu yeni füze savunma sisteminin farkında olduklarını kaydederek, "Rusya temel amaçlarının terörizmle savaş olduğunu söylüyor, ancak bildiğimiz kadarıyla bölgedeki IŞİDve El Nusra gibi terör örgütlerinde hava gücü mevcut değil. Belki Rusların konuyla ilgili daha iyi bir açıklaması vardır" şeklinde konuştu.

Cook, yeni füze savunma sisteminin bölgedeki IŞİD karşıtı koalisyonun uçuş planlarını aksatmaması için tüm tedbir ve ihtimalleri düşündüklerini vurgulayarak, ABD ile Rusya arasındaki "çatışmasızlık halinin" bugüne kadar olduğu gibi devam etmesi için gerekli iletişim kanallarının açık kalacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toner, Rusya’nın S-300 tipi füze sistemini Suriye’ye konuşlandırdığına dair ellerinde bir bilgi olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, haberleri gördüklerini fakat henüz bu bilgileri onaylayamayacaklarını söyledi.

Mark Toner, Rusya’nın S-300 tipi füze sistemini Suriye’ye konuşlandırılmasının IŞİD ve El Kaide’yle savaş gibi Suriye’deki hedefleriyle uyuşmadığını belirtti. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.