1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den Suriye Savaş Uçaklarına "Uzak Durun" Çağrısı
ABD'den Suriye Savaş Uçaklarına "Uzak Durun" Çağrısı

ABD'den Suriye Savaş Uçaklarına "Uzak Durun" Çağrısı

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye rejimine ait uçakların koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelerden uzak durması uyarısını yaptı

A+A-

Pentagon, Haseke'deki YPG, Suriye Demokratik Güçleri ve danışmanlık eğitimi vermek amacıyla bölgede olan Amerikan askerlerini hedef alan Esad yönetimine sert tepki gösterdi.

Pentagon, Suriye rejimine ait uçakların koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelere yakın uçuş yapmaması uyarısında bulunarak, tehdit halinde savunmaya geçmeye hazır olunduğunu açıkladı. Savunma Bakanlığı, daha önce Suriye jetleri ile bağlantı kurmaya çalışıldığını ancak cevap alınmadığını belirtti.

Pentagon sözcüsü Peter Cook, “Sahadaki askerlerimizi korumaya devam edeceğiz ve bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu. Uçuşa yasak bölge tartışmaları sürerken, Cook'un Suriye rejimine yönelik uyarısına rağmen, “uçuşa yasak bölge” terimini kullanmaktan kaçındığı belirtildi. Peter Cook, “Bu bölgeler uçuşa yasak bölge değil. Ancak Suriye rejimi koalisyon güçlerinin operasyon yaptığı bu bölgeden uzak durursa, akıllılık etmiş olur” dedi.

ABD'nin Suriye jetleriyle birlikte geçen yıldan bu yana Suriye rejimine destek vermek amacıyla hava bombardımanı düzenleyen Rus jetlerine de uyarı gönderdiği belirtildi. Cook, “Amerikan güçlerini tehdit etmeleri durumunda bizim de güçlerimizi savunmaya hakkımız vardır” dedi.

Suriye ordusu geçen perşembe günü ilk kez YPG'ye karşı hava bombardımanı başlatmış, bombardıman sonrası Haseke'deki sivillerin tahliyesine başlanmıştı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.