1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'den Türkiye'ye 'Suriye'ye operasyon' uyarısı: İstikrara zarar verir
ABD'den Türkiye'ye 'Suriye'ye operasyon' uyarısı: İstikrara zarar verir

ABD'den Türkiye'ye 'Suriye'ye operasyon' uyarısı: İstikrara zarar verir

ABD, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyonunun bölgesel istikrara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyonunun bölgesel istikrara zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Price, günlük basın brifinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin yakında Suriye’nin kuzeyinde yeni askeri operasyon başlatabileceği açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir yeni operasyonun bölgesel istikrarı daha da baltalayacağını ve IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleyi riske atacağını söyledi.

Sözcü Ned Price, Washington'un, Suriye'nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlerden derin endişe duyduğunu ve NATO müttefiki Türkiye'nin Suriye'deki askeri eylemlerine ilişkin 2019 yılı Ekim ayında yayınlanan ortak bildiriye uymasını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz" demişti.

"Ülkemize ve güvenli bölgelerimize yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır" diyen Erdoğan "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" diye konuşmuştu.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler