1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den tutarsız açıklamalar: YPG, Menbic'te mi değil mi?
ABD'den tutarsız açıklamalar: YPG, Menbic'te mi değil mi?

ABD'den tutarsız açıklamalar: YPG, Menbic'te mi değil mi?

ABD'nin Suriye'deki Menbic kentine ilişkin yaptığı açıklamalardaki tutarsızlık devam ediyor.

A+A-

IŞİD Karşıtı Koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian önce Menbic'te PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG unsurlarının bulunmadığını açıkladı, daha sonra "bugün çekiliyorlardı" ifadesini kullandı.

Dorrian, Bağdat'tan video konferans yoluyla bağlandığı toplantıda Pentagon'daki basın mensuplarının Suriye'deki son gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı.

Dorrian, önce "Menbic'te hiç YPG unsuru bulunmadığını mı söylüyorsunuz?" sorusuna "Bu doğru." cevabını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün, Twitter hesabından yaptığı "PYD/PKK militanları yerel unsurlara verdiği eğitimi tamamlayınca ilçeden ayrılacak" açıklamasının hatırlatılması üzerine Dorrian, "Özel Temsilci McGurk'ün söylediklerini onaylıyorum." dedi.

Dorrian, açıklamasının tam olarak anlaşılmadığı ve şu an Menbic'te hiç YPG unsurunun kalıp kalmadığını sorusuna, "Kaldığına inanmıyorum. Benim anladığım onlar bugün çekiliyorlardı." cevabını verdi.

Öte yandan ABD yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ve Türkiye’ye bildirimlerinde, Menbic’teki PYD/PKK unsurlarının ilçeden ayrılıp Fırat Nehri’nin doğusuna geçtiğini iddia etmişti. Buna karşın Türk istihbarat birimleri Münbiç’teki örgüt varlığının devam ettiğini raporlamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler