1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. AB'den Türkiye'ye Demirtaş suçlaması
AB'den Türkiye'ye Demirtaş suçlaması

AB'den Türkiye'ye Demirtaş suçlaması

Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Temsilcisi Mogherini, Türkiye'yi insan hakları ihlalleri ile suçladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Avrupa Parlamentosunun (AP) Strazburg'daki genel oturumunda konuşan AB Dışilişkiler Temsilcisi Federica Mogherini genel kurula hitabının bir kısmını Türkiye'deki gelişmelere ve Selahattin Demirtaş davasına ayırdı.

Euronews'in haberine göre, Demirtaş'ın durumunun Avrupa'da yakından takip edildiğini hatırlatan Mogherini, Demirtaş'ın Türkiye'deki demokrasi tartışmaları ve dengelerde kilit bir figür olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

"Bugün burada sadece bir insanın kaderini değil, Türkiye'de demokrasinin durumunu tartışıyoruz. Ülkedeki bireysel ve toplumsal hakları ve özgürlükleri tartışıyoruz. Son iki yılda seçilmiş siyasetçilerin, gazetecilerin ve akademisyenlerin görevlerinden alındıklarına ve hapsedildiklerine tanık olduk."

Türkiye'nin Temmuz 2016'da yüzleştiği darbe tehlikesinin farkında olduklarını ancak olağanüstü halin sona ermiş olmasıyla artık Türkiye'de demokrasinin güçlendirilmesinin zamanı geldiğini ifade eden Mogherini, "Türkiye'de bağımsız yargı zarar görmekte, masumiyet karinesi gibi en temel haklar çoğu zaman görmezden geliniyor ve ihlal ediliyor." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler