1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'li 51 Diplomat: Esed'i Hedef Almalıyız
ABD'li 51 Diplomat: Esed'i Hedef Almalıyız

ABD'li 51 Diplomat: Esed'i Hedef Almalıyız

Beyaz Saray'ın Suriye politikasını protesto eden diplomatlar, Suriye rejimini hedef alan saldırılara girişme çağrısında bulundu.

A+A-

Bildiri Suriye konusunda danışmanlık yapan orta ve üst düzey 51 yetkili tarafından imzalandı. ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarında yürütülen politikalara muhalefet şaşırtıcı bir durum değil. Ancak Beyaz Saray'ın tutumuna bu kadar çok sayıda diplomatın karşı çıkması nadiren görülen bir durum.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Bir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bildiriyi aldıklarını doğruladı ancak içeriği hakkında yorum yapmayı reddetti. Bildiride Esad rejimine karşı inanılır bir askeri harekat tehdidi çağrısında bulunuluyor. Aksi takdirde, Şam yönetiminin üzerinde muhaliflerle müzakere için baskı hissetmeyeceği vurgulanıyor.

Ateşkes süreci kaygısı

Bildirinin ABD-Rusya ortaklığındaki barış sürecinin çökmesinden Esed rejiminin yararlandığı kaygılarını yansıttığı belirtiliyor. Suriye rejimi lideri Beşar Esed, ateşkesi açıkça delmiş ve Baas ordusu, İran ve Suriye'nin de desteğiyle Halep gibi önemli kentlerde stratejik toprak kazanımları elde etmişti. Moskova yönetimi, ateşkesin kapsamında olmayan cihat yanlısı muhaliflere karşı saldırılara destek verdiğini savunuyor.

Ancak muhalif gruplara silahları susturmaları için baskı yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejiminin tutumundan giderek daha fazla rahatsız oluyor. Kerry geçtiğimiz günlerde "ABD oturup, bir tarafın tüm süreci baltalama pahasına avantaj sağladığı sözde bir ateşkese alet olmayacak" demişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.