ABD'li Müslümanlardan Trump'a mektup

ABD'li Müslümanlardan Trump'a mektup

ABD'deki Müslüman kanaat önderleri Trump'a bir mektup yazarak İslamofobik saldırıların arttığını belirterek politikalarını gözden geçirmesi uyarısı yaptı.

ABD'nin önde gelen 300'den fazla Müslüman kanaat önderi, başkanlığa seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'a ilk kez bir mektup yazarak 'Müslümanlarla ilgili politikalarını yeniden gözden geçirme' çağrısında bulundu.

Dünyabülteni'nin haberine göre aralarında Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) gibi ülkenin en önemli Müslüman hakları savunucusu kurumların temsilcilerinin de olduğu 300'den fazla Müslüman kanaat önderi adına Trump'a gönderilmek üzere bir mektup hazırlandı.

Trump'ın kampanya dönemindeki İslamofobik söylemlerine ve seçimlerden sonra Müslümanlara karşı artışa geçen nefret suçlarına vurgu yapılan mektup, 'muslimlettertotrump' adlı internet sitesinde yayınlandıktan sonra yeni seçilen başkana gönderildi.

Trump'a gönderilen ilk mektup

Amerikalı Müslüman liderlerden Trump'a gönderilen ilk mektup olma özelliğine sahip metinde, "Ekibinizin, Müslümanları ve onları anayasal haklarını hedef alabilecek önerileri ciddi şekilde ele aldığı yönündeki haberlerden derin endişe duyuyoruz" ifadesine yer verildi.

Trump'a 'tüm ABD'lilerin anayasal haklarına sahip çıkma' çağrısı yapılan mektupta, ABD'li Müslümanların bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yönetimin her kademesinde aktif yer almaya gayret edeceği vurgulandı.

Mektupta, CAIR'in yanı sıra Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA), Zaytuna College, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ve Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS) gibi ülkenin önde gelen birçok sivil toplum kuruluşundan temsilcinin imzası bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.