1. HABERLER

  2. ASYA

  3. ABD'li şirketten Çin'e 'zorla çalıştırılan Uygurlar için' yaptırım
ABD'li şirketten Çin'e 'zorla çalıştırılan Uygurlar için' yaptırım

ABD'li şirketten Çin'e 'zorla çalıştırılan Uygurlar için' yaptırım

Spor malzemeleri üreten Amerikan Badger Sportswear firması, fabrikalarında toplama kamplarındaki Uygurları çalıştırdığı ileri sürülen Doğu Türkistan'da bulunan Taida şirketinden ürün almama kararı aldı.

A+A-

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, ABD'li firmanın kararını 'acınası bir durum' olarak niteledi.

ABD'li spor malzemeleri üreten firmanın, aldığı kararı 'yanlış bilgilere' dayandırdığını ileri süren sözcü Lu Kang, "Çin hükümeti normalde ticari konularda yorum yapmama politikası izliyor ancak eğer bu firma yanlış bilgilere dayanarak bizimle ticareti kestiyse bence bu kendileri için acınası bir durum." dedi.

Lu Kang ayrıca Çin'in hapishanelerde kalan mahkumları çalışmaya zorlama uygulamasını uzun zaman önce terk ettiğini söyledi.

Associated Press haber ajansı Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde faaliyet gösteren Taida şirketinin toplama kamplarında kalan Uygurları fabrikalarında zorla çalıştırdığı yazmıştı. Bu tür haberlerin ardından ABD'li Badger Sportswear firması Doğu Türkistan'da faaliyet gösteren Taida şirketinden ürün almama kararı almıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler