1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD'nin Afganistan'daki savaş suçları mahkemeye çıkıyor
ABD'nin Afganistan'daki savaş suçları mahkemeye çıkıyor

ABD'nin Afganistan'daki savaş suçları mahkemeye çıkıyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Afganistan savaşı sırasında işlenen muhtemel savaş suçlarına yönelik temyiz duruşmasının 4-6 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) temyiz dairesi, Afganistan savaşı sırasında işlenen muhtemel savaş suçlarına yönelik temyiz duruşmasının 4-6 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, dava ile ilgisi bulunan devletler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin duruşmalara katılabileceği kaydedildi.

İlgili devletler 15 Kasım 2019, diğer kişiler ve kurumlar ise 15 Ekim 2019 tarihine kadar davaya ilişkin yazılı beyanda bulunabilecek.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savcısı Fatou Bensouda'nın ABD askerleri, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Taliban ve Afgan askerlerinin Afganistan'da işlediği olası savaş suçlarını soruşturma talebi Nisan ayında reddedilmişti.

Kararı "büyük bir uluslararası zafer" olarak niteleyen ABD Başkanı Donald Trump, Bensouda'nın vizesinin iptal edildiğini duyurmuştu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler