ABD'nin Aktif Savaş Bölgeleri Dışındaki Hava Saldırıları

ABD'nin Aktif Savaş Bölgeleri Dışındaki Hava Saldırıları

Göreve geldiğinden bu yana, -31 Aralık 2015 tarihine kadar- Obama döneminde 473 hava saldırısı gerçekleştirildi. 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni rapor, ABD güçlerinin savaş bölgeleri dışındaki hava saldırılarına yönelik ayrıntılı veriler içeriyor. Raporda hedef alınanlar arasında öldürülen silahlı güçlern yanı sıra sivillerin oranına da yer verildi. Başkan Obama döneminde düzenlenen insansız uçak saldıırlarının istatistiklerini içeren rapor Obama'nın "Amerikan halkının yapılan operasyonlarla alakalı bilgilendirilme hakkı" konusuna verdiği önemin de bir işareti sayılıyor ve bu bağlamda yayınlanıyor. 

Ulusal İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan rapor, Obama yönetimi döneminde ABD askerlerinin direk çatışmalara katıldığı Afganistan, Irak ve Suriye dışındaki ülkelerde insansız ve insanlı hava araçlarıyla gerçekleştirilen ve El Kaide, Taliban ve IŞİD gibi grupları hedef alan saldırıları içeriyor.  Her ne kadar saldırıların yeri belirtilmese de saldırılar muhtemelen Pakistan, Yemen, Somali ve Libya'yı kapsıyor. 

Rapora göre 20 Ocak 2009 tarihinde göreve geldiğinden bu yana 31 Aralık 2015 tarihine kadar Obama döneminde 473 hava saldırısı gerçekleştirildi. 

Ulusal İstihbarat Daire Başkanlığı bu saldırılarda toplamda 2372 ile 2581 arasında cihad yanlısı savaşçının öldürüldüğü, bununla beraber 64 ile 116 arasında da sivilin katledildiğini belirtti. 

Long War Journal isimli analiz-istihbarat sitesi 2004 yılında ilk defa başlatılan insansız uçak saldırılarını ilk başladığı günden itibaren basına yansıyan haberler yoluyla düzenli olarak takip etti. Site analistleri tuttukları raporlarda Somali ve Libya'daki saldıırları kaydetmediler ancak diğer bölgeleri kaydettiler. Buna göre sitenin raporları ile Ulusal İstihbarat Daire Başkanlığının raporları bazı şeffaf olmayan noktalar hariç büyük oranda birbiri ile uyuşuyor. 

Long War Journal, 20 Ocak 2009'dan 31 Aralık 20015 tarihine kadar Pakistan ve Yemen'de 471 hava saldırısı olduğunu kaydetti. Buna göre bu saldırılarda 100'ü Pakistan, 107'si ise Yemen'de olmak üzere 207 sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: Mepanews

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.