1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. "ABD'nin dünya sahnesindeki nüfuzu küçüldü"
"ABD'nin dünya sahnesindeki nüfuzu küçüldü"

"ABD'nin dünya sahnesindeki nüfuzu küçüldü"

ABD’nin müstakbel başkanı Trump’ın Çin ve Rusya politikaları, Batılı gazetelerde yorumlanıyor.

A+A-

Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ABD'nin geleceği tartışma konusu oldu.

Frankfurter Rundschau gazetesi ise ABD'nin müstakbel başkanı Donald Trump'ın seçildiği ilk günden bu yana Doğu Asya politakalarına karışmaya ve Çin'i öfkelendirmeye başladığına değiniyor. Gazete, Trump'ın Çin politikalarını mercek altına aldığı yorumunda şu görüşleri savunuyor:

"İlk buluştuğu hükümet başkanı Japonya Başbakanı Şinzo Abe oldu. Ayrıca Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir telefon görüşmesi yaptı. Buna karşın Pekin -aslında arzu etmese de- karşı atağa geçmek durumunda kaldı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping elverdiğince dış politikada risklere girmemeye çalışıyor. Onun tercihi öngörülebilir politikalar. Ancak ABD ile başlayabilecek bir anlaşmazlık büyük bir dış politik risk anlamı taşıyor. Ancak sürekli bağırıp çağıran Trump başka bir alternatif bırakmıyor. Çinli bir yöneticinin halkı gözünde hiçbir zaman zayıf görünmemesi gerekiyor. Peki acaba Trump devletin çıkarlarını daha önemeseyerek kendi politik çizgisinden vazgeçer mi? Ama şimdiye kadar bulunduğu mekânın en zengin ve en güçlü kişisi pozunda bir firma patronu gibi tavır aldı.”  

Die Zeit gazetesi ise müstakbel ABD başkanı Trump'ın ‘yeni en iyi dostu' olarak lanse ettiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkilerinin geleceğini yorum sütununa taşımış: 

"ABD'nin dünya politikalarından geri çekilmesi Rusya ile uzlaşmanın yolunu değil, tam tersine Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesine ve Ortadoğu'da gücünü artırmasına yol açtı. Büyük güçler her zaman ortaya çıkan boşlukları kendi çıkarları yönünde kullanmaya çalışırlar, özellikle de fırsatçı Putin bunu daha gayretli yapar. ABD'nin büyük ekonomik ve teknolojik gücüne rağmen dünya sahnesindeki nüfuzu küçüldü. Trump'ın böyle zayıf bir dönemde ‘yeni en iyi dostu' ile ittifaka girişmesi düşünülemez. Burada gözünü iktidar koltuğuna dikmiş iki hırslı politikacı birbiriyle flört ediyor ve birbirine sundukları jestleri bile stratejik hamleler olarak algılıyor.”  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.