1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin "terörle savaş" siyasetinin sonucu: 365 bin ölü asker, 8 trilyon dolar kayıp
ABD'nin "terörle savaş" siyasetinin sonucu: 365 bin ölü asker, 8 trilyon dolar kayıp

ABD'nin "terörle savaş" siyasetinin sonucu: 365 bin ölü asker, 8 trilyon dolar kayıp

Gazeteci Murtaza Hüseyin, makalesinde ABD'nin 20 yıllık "terörle savaşında" 8 trilyon zarara girip 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmasına dair raporu ele aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

The Intercept'te gazeteci olan Murtaza Hüseyin kapsamlı bir analizle, ABD'nin 20 yıllık "terörle savaşında" 8 trilyon zarara girip 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmasına dair raporu ele aldı.

Murtaza Hüseyin makalesinde şunlara değindi:

- Brown Üniversitesi'nin Savaş Maliyetleri Projesi tarafından Çarşamba günü yayınlanan önemli bir rapora göre ABD'nin 2001'den bu yana sürdürdüğü "teröre karşı savaş" 1 milyondan fazla insanın ölümüne ve 8 trilyon dolardan fazla masrafa mal oldu. 

Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan, Somali ve ABD'nin askeri olarak katıldığı diğer bölgelerde yürütülen savaşların masraflarını toplayan bu kapsamlı raporun sonuçları şaşırtıcı korkunçlukta bulundu.

- Bu projenin eş direktörü Neta Crawford basın toplantısında “11 Eylül'den bu yana ABD'nin tüm savaş ve operasyonlarının geniş ve çeşitli sonuçlarını doğru bir şekilde hesaba katmaya çalıştık. Hesaplarımız Pentagon'un rakamlarının ötesine geçiyor çünkü doğru hesaplama yöntemini biz kullandık.

ABD cephesi 365 bin kayıp verdi

Rapora göre ölen ABD askeri ve güvenlik görevlisi sayısı yaklaşık 15 bin. 350 binden fazla da ABD'nin desteklediği rejimlerin askeri öldü. ABD karşıtı güçlerin askeri kaybı yaklaşık 200 bin, ABD ve müttefiklerince öldürülen sivil sayısı ise 450 bin.

Daha önceki benzer raporlarda olduğu gibi bu can kayıpları doğrudan savaşlarla öldürülenleri kapsıyor. Savaşın neden olduğu dolaylı ölümleri kapsamadığı halde ABD'nin 20 yıllık "terörle savaşında" 1 milyonun insanın üzerinde insanın öldürüldüğü ortaya çıkıyor. 

- Bu rapor ve benzeri raporların tümünde ABD ve müttefiklerince öldürülen askeri yaştaki herkes de elinde silah olsun ya da olmasın genellikle karşı tarafın askeri kaybı olarak yansıtılıyor. Bu da çokça eleştiriliyor.

Siviller rastgele vuruldu

- 2019'da Afganistan'ın Hilmend vilayetinde yoğunlaşan drone saldırılarında, Afganistan'da genel olarak başarısızlıkla eleştirilen ABD ordusu kendisini başarılı gösterebilmek için rastgele sivilleri vurup bunu Taliban'ın zayiatı olarak yansıtmıştı.

- Eylül 2002'de dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un ekonomi baş danışmanı olan Lawrence Lindsey, "terörle savaş"ta ABD'nin masrafının 200 milyar doları kesinlikle aşmayacağını belirtmişti.

- Harcanan 8 trilyon dolar ve öldürülen 1 milyondan fazla insanla ABD ne elde etti? Bugün pek çok ABD'li yetkili bunu sorguluyor ama bu sorgulama da insani değil ekonomik yapılarak büyük bir iki yüzlülüğe imza atılıyor. 

- ABD'nin 20 yıldır devam eden "terörle savaşı" bunca can kaybı ve ABD için devasa bir ekonomik masrafın yanında ABD'nin dünyadaki ağırlığını 20 yıl öncesine göre çok daha geriletti. ABD'nin korktuğu tarzda bir "terör tehdidi"nin ise 2001'dekinden daha üst seviyede olduğu açık.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum