ABD'nin yeni başkanına kimler danışmanlık yapacak?

ABD'nin yeni başkanına kimler danışmanlık yapacak?

ABD’nin 45. Başkanı Trump’ın danışmanları arasında İslam karşıtı ve ırkçı karakterler öne çıkıyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılan Başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump kazandı. Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'a karşı yarışı önde tamamlayan Trump, ABD'nin 45. Başkanı oldu.

ABD'de 60 yıl aradan sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk Başkan olan Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanını da sahip…

Trump, Ocak 2017'de Başkanlığı Obama'dan devralacak ve fiili olarak görevine başlayacak.

45. Başkan Trump'ın gelecek dört yıldaki Amerikan politikalarını şekillendirecek kabinesinde kimlerin olacağı halen bilinmese de kadrosunda kilit noktalar için yaptığı tercihler yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Timeturk'un haberine göre; halen üst düzey görevlendirmeler için görüşmelere devam eden Trump'ın kesinleşen danışmanları ise şöyle;

IRKÇI DANIŞMAN

Trump, baş strateji danışmanı olarak kampanya menajeri Stephen Bannon'u belirledi.

Trump, Bannon'u nitelikli bir lider olarak görse de ırkçı ve aşırı sağcı biri olarak biliniyor.

Bannon ise kendisini 'ulusalcı' olarak tanımlıyor. Ülkedeki birçok isim Bannon'un bu göreve getirilmesini endişe verici buluyor.

Parti içinde dahi en üst strateji danışmanı olarak atanmasına tepki gösterenlerin olduğu Bannon, 50 yıl boyunca Amerika'yı kendilerinin yöneteceğini düşünüyor.

Bannon'un atanmasına tepki gösterenler arasında Amerikalı Müslümanlarda yer alıyor.

TRUMP'A TÜRK DANIŞMAN

Trump'ın Ortadoğu Danışmanı Türk asıllı Saygın Şimşek…

Şimşek, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuş ve “PKK teröristlerine karşı zafer kazanılmasını istiyoruz” demişti.

Türk Danışman Trump'ın Müslüman düşmanı olmadığını, Fetullah Gülen'i terörist olarak gördüklerini ve Gülen'in Clinton ile de anlaşmalı olduğunu ifade etmişti.

İSLAM DÜŞMANI DANIŞMAN

Trump, emekli Korgeneral Michael Flynn'e "ulusal güvenlik danışmanlığı" teklifinde bulunmuştu. Flynn, teklifi kabul etti ve artık resmen ABD'nin yeni başkanının ulusal güvenlik danışmanı oldu.

Flynn, Fetullah Gülen'i Usame Bin Ladin'e benzetiyor ve Türkiye'ye verilmesini savunuyor.

Flynn, “Fethullah Gülen'in iade edilmesi gerektiği" düşüncesini savunduğu makalesi ile Türkiye kamuoyunun gündemine gelmişti.

Flynn'nin Gülen düşmanlığından ziyade bir özelliği daha var. İslamcılık düşmanı olması…Bu düşmanlık kitabına da yansımış. Kitap, 'Radikal İslam' düşüncesine karşı hareket edilmesi üzerine yoğunlaşıyor.

Halen Başkan olan Barack Obama döneminde Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü olan Flynn'nin işine 2014 yılında son verilmişti.

SİYASİ DANIŞMANA GÖRE GÜLEN TEHDİT

Trump'un siyasi danışmanlığını ise Peter Navarro yapıyor.

Navarro, Fethullah Gülen'in hem ABD hem de Türkiye için bir tehdit olduğunu düşünüyor.

Gülen'in Clinton ile bağlantılı olduğunu iddia edenler arasında yer alan Navarro, demokrat adayın Türkiye'deki darbe girişimini desteklediğini savunuyor.

DIŞ POLİTİKA DANIŞMANI PHARES

Trump'ın dış politika danışmanlığı görevini ise Walid Phares yürütüyor.

Phares, Fetullah Gülen'in iade sürecinin şubattan önce ilerleyemeyeceğini düşünüyor.

Türkiye'nin terör örgütleri listesinde yer alan YPG konusunda da konuşan Phares, “Trump kampanyası adına şunu söyleyebilirim. PKK ABD'ye göre bir terör örgütü.” ifadelerini kullandı.

Phares'in açıklamalarında verdiği bilgiler arasında Trump'un Türkiye'deki hükümeti desteklediği de yer alıyor.

SERT GÖÇ YASALARINDA ETKİLİ OLDU

Trump'ın göç danışmanı ise Kansas Eyaleti'nin Dışişleri Bakanı Kris Kobach…

Kobach'ın birçok göç karşıtı girişimin mimarı olduğu ve bazı eyaletlerde sert göç yasalarının çıkarılmasında aktif rol oynadığı iddia ediliyor.

Trump yönetiminin ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi üzerinde çalıştığı ve bazı Müslüman göçmenlerin “ileri güvenlik incelemesine” tabi tutulmasının uygulamaya geçmesi için çalışmalar yaptığı da Kobach'ın verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

TRUMP'IN ÇOCUKLARI DANIŞMAN OLACAK MI?

Trump'ın çocuklarının gayriresmi danışmanlık gibi yüksek düzeyde bir yere getirileceği konuşuluyor.

Bu iddialardan önce, Trump, üç çocuğu ile kızı Ivanka Trump'ın kocası Jared Kushner'ın başkanlığa geçiş ekibinde görev yapacaklarını açıklamıştı. Trump'ın çocuklarının babalarının yönetiminde resmi bir rol üstlenip üstlenmeyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Ivanka Trump ve kocası, seçim kampanyası döneminde Trump'ın en önemli yardımcıları arasında yer almıştı.

KAÇ DANIŞMANI OLACAK?

Kabinesi yavaş yavaş şekillenen Trump'ın toplamda kaç danışmanı olacağı bilinmiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.