ABD'ye iade edilecekti: Antivirüs yazılımcısı McAfee cezaevinde ölü bulundu

ABD'ye iade edilecekti: Antivirüs yazılımcısı McAfee cezaevinde ölü bulundu

Geliştirdiği antivirüs yazılımı ile adını duyuran iletişim teknolojileri güvenlik şirketi McAfee'nin sahibi John McAfee İspanya'nın Barselona kentinde tutuklu bulunduğu cezaevinde ölü bulunduğu bildirildi.

Geliştirdiği antivirüs yazılımı ile adını duyuran iletişim teknolojileri güvenlik şirketi McAfee'nin sahibi ve kriptopara destekçisi John McAfee İspanya'nın Barselona kentinde tutuklu bulunduğu cezaevinde ölü bulunduğu bildirildi.

İspanyol medyası 75 yaşındaki McAfee'nin Çarşamba günü öğleden sonra Barselona'nın kuzey batısındaki Brians Cezaevi'ndeki hücresinde ölü bulunduğunu ve durumun bir cezaevi yetkilisi tarafından doğrulandığını aktardı.

1945 İngiltere doğumlu McAfee'nin ölüm sebebinin otopsi ile araştırılacağı ancak intihar şüphesi üzerinde durulduğu bildirildi. McAffee'nin ölüm haberi, İspanyol mahkemesinin Amerikalı iş insanının hakkındaki suçlamalardan ötürü yargılanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) iadesi kararını onayladığı haberinin ardından geldi.

McAfee kimdir, neyle suçlanıyordu?

ABD Adalet Bakanlığı 2014-2018 yılları arasında vergi kaçırma ve danışma hizmeti verdiği sırada kriptopara desteklemekten dolayı elde ettiği geliri beyan etmeyerek vergi iadesi dosyasında kasten hata yapmaktan dolayı yargılanmak üzere İspanyol makamlarından McAfee'nin iadesini talep etmişti.

Geçtiğimiz ekim ayında Barselona havaalanında tutuklanan McAfee'nin iade kararının gerçekleşmesi için İspanyol Kabinesi'nin onayı gerekiyordu. Ayrıca karara ilişkin temyiz hakkı da bulunuyordu.

Kamuoyunda uyuşturucu, silah ve seks hayatıyla gündeme gelen, Karayip adalarında yasa dışı ilişkileri ile bilinen ve Belize'de komşusunun cinayetiyle ilgili adı geçen McAffee 2018 Amerikan başkanlık seçimlerinde Liberalci Parti'den aday olduğunu açıklamış ve kampanyasında kritptopara kullanımını destekleyeceğini duyurmuştu.

1980'de antivirüs yazılım şirketini kuran ancak 1990'da ayrılan McAfee'nin kişisel servetinin bir dönem 100 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.