1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. "Afganistan'da ABD'nin eğittiği ordu ve istihbarat mensupları Taliban'a karşı IŞİD'e katılıyor"
"Afganistan'da ABD'nin eğittiği ordu ve istihbarat mensupları Taliban'a karşı IŞİD'e katılıyor"

"Afganistan'da ABD'nin eğittiği ordu ve istihbarat mensupları Taliban'a karşı IŞİD'e katılıyor"

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sonrası bazı Afgan istihbarat servisi üyeleri ve ordu personellerinin IŞİD’e katıldığı ifade edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sonrası bazı Afgan istihbarat servisi üyeleri ve ordu personellerinin IŞİD’e katıldığı ifade edildi.

The Wall Stret Journal’ın (WSJ) Taliban kaynaklarına, ABD desteki eski Afgan hükümetinin güvenlik yetkililerine ve IŞİD'e katıldığı söylenen kişilerin yakınlarına dayandırdığı haberde, IŞİD’e yönelen eski Afgan ordu personellerinde artış olduğu belirtildi.

"IŞİD'i güçlendirebilir"

IŞİD’e katılan ABD eğitimli eski Afgan askeri personellerinin istihbarat alanında ve savaş tekniklerinde örgüte artı değer kazandıracağı ve Taliban’ın üstünlüğüne karşı gelebileceği tahmin ediliyor.

Daha önce Afgan güvenlik güçlerinde görev almış bir yetkili WSJ’ye verdiği demeçte, Taliban’ın Afgan hükümeti için çalışmış istihbarat personellerinin evlerine baskınlar gerçekleştirmesi ve personellerden yeni hükümete teslim olmalarını istemesi sonrası birçoğunun IŞİD’e katılma kararı aldığı iddia edildi.

Kabil kuzeyindeki Karabağ bölgesinden bir kişi, Afgan özel kuvvetlerinde üst düzey bir üye konumunda olan kuzeninin ve Afgan ordusunda görev almış dört askerin Eylül ayında IŞİD’e katıldığını söyledi.

Afganistan'ın istihbarat teşkilatı olan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü’nün eski başkanı Rahmetullah Nebil “ABD’nin geri çekilmesiyle oluşan boşlukta, IŞİD, bazı Afgan güvenlik güçlerinin eski personelleri için daha cazip göründü. Daha farklı bir direniş örgütü olsaydı ona katılırlardı ancak şimdiki şartlar göz önüne alındığında Taliban karşısında direniş gerçekleştiren silahlı grup sadece IŞİD’tir.” dedi.

Taliban’ın ülkede herkes için genel bir af ilan etmesine rağmen yüz binlerce eski Afgan istihbarat görevlisi, ordu ve polis personeli Taliban için çalışmak istemedikleri için şu anda işsiz durumda. Fakat bazıları Taliban gözetiminde Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü’nde görevlerine devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler