Afganistan'da CIA destekli hükümet güçleri sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

Afganistan'da CIA destekli hükümet güçleri sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

Afganistan'ın doğusunda ABD istihbaratı CIA tarafından eğitilen hükümet birliklerinin, sivilleri Taliban'a karşı canlı kalkan olarak kullandığı bildirildi.

Afganistan'ın doğusunda ABD istihbaratı CIA tarafından eğitilen hükümete bağlı güçlerin, sivilleri Taliban'a karşı canlı kalkan olarak kullandığı görüntüler sosyal medyada dolaşıma sokuldu.

Yerel kaynakların aktardığı görüntülere göre ülkenin doğu illerinden Host'ta varlık gösteren CIA destekli Host Koruma Gücü-HKG (Khost Protection Force-KPF) birlikleri sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor.

Bölge kaynakları, servis ettikleri görüntülerde HKG birliklerinin sivillere ait evleri basarak askeri merkez olarak kullandığını belgeledi.

Ayrıca HKG askeri konvoylarının geçeceği yollarda siviller tek sıra halinde yürütülerek, Taliban saldırılarına karşı canlı kalkan olarak kullanıldı.

host1.jpg

host2.jpg

host3.jpg

host5.jpg

HKG birlikleri bölgede sivillere yönelik işkence, keyfi tutuklama ve toplu katliam gibi suçlarla anılıyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

 
 

 

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.