1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Afganistan'da 'Lawrence' taktiği: İngiliz uzman sınır dışı edildi
Afganistan'da 'Lawrence' taktiği: İngiliz uzman sınır dışı edildi

Afganistan'da 'Lawrence' taktiği: İngiliz uzman sınır dışı edildi

Uzun süredir Afganistan üzerine çalışmalarıyla bilinen İngiliz vatandaşı uzman Michael Semple yakalanarak sınır dışı edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uzun süredir Afganistan üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan İngiliz vatandaşı Michael Semple Afganistan'dan sınır dışı edildi.

Afganistan üzerine çalışan ve ülke sahasındaki etkinliğiyle tanınan Semple, geçmişte de benzer suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

"Ülkenin kuzeyinde karışıklık çıkarmaya çalıştı"

Afganistan merkezli Kabul News'in aktardığı habere göre Semple, son olarak Faryab ilinde etnik temelli bir gerilimin çıkmasına yönelik çalışmalarda bulundu.

Ülkenin kuzeyindeki Faryab ilinde yaşanan gerilim, Semple'ın çalışmasını yaptığı gibi kapsamlı bir soruna dönüşmezken, kısa bir süre içerisinde tansiyon düştü.

Olayların ardından bölgedeki faaliyetleri tespit edilerek yakalanan Semple, Birleşik Krallık adına ajanlık faaliyetleri yaptığı suçlamasıyla ülkeden sınır dışı edildi.

Daha önce de farklı ülkelerden birçok kişi uzman, diplomat ve yardım görevlisi kimliğiyle ülkeye giriş yapmış, ancak görev sahalarının dışında yaptıkları faaliyetler sebebiyle yakalanarak sınır dışı edilmişti.

'İngiliz uzman' Michael Semple kimdir?

Afganistan'da son 40 senelik süreçte ABD'li ve Avrupalı birçok ismin "uzman" kimliği altında ülkeye gelerek siyasi, sosyal ve askeri faaliyetlerde bulunduğu biliniyordu.

Bunların arasında en dikkat çekici isimlerden biri de Michael Semple.

Yaklaşık 25 yıldır Afganistan üzerine çalışmalar gerçekleştiren İrlanda asıllı Semple, BBC tarafından "Afganistan konusundaki en saygın uzmanlardan biri" olarak nitelendiriliyor.

Semple ilk olarak 1980'li yılların sonlarında bölgeye gitti.

Karzai döneminde de sınır dışı edilmişti

2004-2007 yılları arasında Avrupa Birliği Afganistan Özel Temsilcisi Yardımcısı olarak görev yapan Semple, 2007 yılında Hamid Karzai yönetimi sırasında Afganistan'da "izinsiz faaliyetler yürütmek" suçlamasıyla yakalanarak sınır dışı edildi.

İlerleyen süreçte ülkeye tekrar giden Semple, Pakistan-Afganistan hattında faaliyetlerine devam etti.

michaelsemple.jpg

Michael Semple, 2012

Semple aynı zamanda, Pakistan'ın önde gelen generallerinden Ebubekir Osman Mitha'nın kızı Yamima Mitha ile evli.

General Mitha, Pakistan ordusunun gayrinizami savaş ve istihbari faaliyet yürüten Özel Hizmet Grubu'nun (SSG) kurucusu olarak biliniyor. ABD ve İngiltere ile yakınlığıyla bilinen SSG'nin kurucusu Mitha'nın damadı olması, Semple'ı daha dikkat çekici bir figür haline getiriyor.

Akademik alanda birçok çalışma yürüten, profesör ünvanına sahip olan Semple, birkaç İngiliz ve Amerikan üniversitesinde de dersler veriyor.

Afganistan'da Taliban yönetime geldikten sonra yeni yönetime karşı da faaliyetler yürüttüğü belirtilen Semple, Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirdiği 2021 yılı Ağustos ayı sonunda yaptığı açıklamalarda, "Savaşın yeni bir safhası başlıyor" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Sınır dışı edilmesinden sonra birçok sosyal medya kullanıcısı, Semple'ı "Afganistan'ın Lawrence'ı" olarak niteledi.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.