1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Afrika Birliği Somali'de Eş Şebab'a karşı askeri hamlesini genişletiyor
Afrika Birliği Somali'de Eş Şebab'a karşı askeri hamlesini genişletiyor

Afrika Birliği Somali'de Eş Şebab'a karşı askeri hamlesini genişletiyor

Afrika Birliği'nin Somali misyonu, El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'a karşı savaş misyonunu genişletme kararı aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afrika Birliği'nin Somali misyonu, El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'a karşı savaş misyonunu genişletme kararı aldı.

Afrika Birliği Somali Misyonu'nun (AMISOM) mevcut görev süresi 31 Aralık tarihinde sona eriyor. 31 Aralık'ın ardından tekrar uzatılacak olan görev döneminde AMISOM'un savaşı genişletmek istediği ifade ediliyor.

AMISOM, 10 Ekim günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler ile beraber Somali'daki misyonu genişletme kararı alındığı, bu kapsamda cihat yanlısı gruplara karşı savaşa katılmak isteyen diğer Afrika Birliği ülkelerinin de misyona dahil edilebileceği belirtildi.

Afrika Birliği, Somali'de Eş Şebab'ın faaliyetlerinde "endişe verici" bir artış olduğunu ifade ediyordu.

Halihazırda Somali'de 20 bine yakın AMISOM askeri bulunuyor. Ancak AMISOM'un desteğine rağmen Mogadişu hükümeti güçleri, ülkenin sadece güney kesiminde faal ve sadece kısıtlı bölgeleri kontrol edebiliyor.

AMISOM'un askeri misyonu genişletme kararında, en etkin iki devlet olan Etiyopya ve Kenya'nın son süreçte Somali'deki varlıklarını azaltma kararlarının etkili olduğu düşünülüyor.

AMISOM ve sivillere yönelik yargısız infazlar

Özellikle Güney Somali'nin kırsal bölgelerinde devriye gezen AMISOM güçleri, sivil yerleşimlerde kadın ve çocukları keyfi olarak infaz ediyor.

Yerel halk, AMISOM'un artan saldırılarından oldukça şikayetçi. Ancak söz konusu ihlallerin engellenmesi için uluslararası kamuoyu herhangi bir adım atmıyor.

Kenya, Etiyopya, Burundi, Cibuti, Gana, Nijerya, Sierre Leone ve Uganda'nın askeri birliklerinden oluşan AMISOM, ABD tarafından yoğun bir biçimde destekleniyor.

19 Ocak 2007 tarihinde teşkil edilen AMISOM, ülkede Eş Şebab'a karşı savaşın başını çekiyor.

Çoğunluğu Hıristiyan ülkelerin askerlerinden oluşan AMISOM, ülkede sistematik tecavüzle de suçlanıyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.