AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başladı

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başladı

Bugün Ankara Spor Salonu'nda yapılacak AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi için hazırlıklar tamamlandı.

Bugün Ankara Spor Salonu'nda yapılacak AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi için hazırlıklar tamamlandı. Kongreye tek aday olarak çıkacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının 2023 seçimlerine dair bir manifesto ve yol haritası niteliğinde olması bekleniyor.

Kongre Ankara Spor Salonu'nda saat 10.00'da başladı.

Yaklaşık 1 yıl önce başlayan kongre hazırlıkları kapsamında 81 il teşkilatında değişimler oldu. Birçok kongreye yüz yüze ve telekonferans ile bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, il teşkilatlarında değişikliğe gitti.

İstanbul'da da Beraat Albayrak'a yakın olduğu yorumları yapılan eski İl Başkanı görevden alınmış yerine Saadet Partisi'ne yakın Osman Nuri Kabaktepe getirilmişti.

Kalabalık olması beklenen kongrenin pandemi şartlarında yapılacak olması eleştiriliyor.

1560 delegenin oy kullanacağı kongrede parti yönetiminde önemli değişikliklerin olacağı tahmin ediliyor.

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nin çok titiz, uzun süreli bir maratonun önemli bir tanesi olduğunu ve çok heyecanlı olduklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, "Malum olduğu üzere delege seçimleri ile başlayan yaklaşık 1 senelik bir maratonu inşallah burada finallendiriyoruz, kongrelerimizi ama yeni bir başlangıç yapıyoruz. 2023 seçimlerinin işaret fişeğini buradan vermiş olacağız." ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin Kongreleri

14 Ağustos 2001'de kurulan AK Parti 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde iktidara geldi. 19 yıldır iktidarını sürdüren AK Parti, üçü olağanüstü altısı olağan olmak üzere toplam 9 kongre yaptı.

İlk kongre Ekim 2003

AK Parti, 1. Olağan Büyük Kongresi'ni, 59. Hükümet'in kurulmasından yaklaşık 7 ay sonra 12 Ekim 2003'te yaptı ve genel başkanlığa, geçerli oyların tamamını alan Erdoğan seçildi.

İlk olağanüstü kongre

AK Parti 30 Eylül 2012'de 4. Olağan Büyük Kongresi'ni yaptı. 4 kongreye de başbakan olarak giren Erdoğan yeniden genel başkanlığa seçildi.

2. Olağanüstü Kongre

22 Mayıs 2016'da düzenlenen 2. Olağanüstü Kongre'de AK Parti'nin kurucularından olan ve Erdoğan'a belediye başkanlığı döneminden itibaren yol arkadaşlığı yapan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanlığına seçildi ve 65. Hükümeti kurarak Başbakan oldu.

3. Olağanüstü Kongre

,21 Mayıs'ta AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 414 oyla geçerli oyların tamamını alan Erdoğan kurucusu olduğu partiye yeniden Genel Başkan seçildi.

6. Olağan Büyük Kongre

Kongrede yeniden genel başkanlığa aday gösterilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçerli 1380 oyun tamamını alarak yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçildi.

7. Olağan Büyük Kongre

2019'un Aralık ayında başlayan 7. Olağan Kongre sürecine Covid-19 salgını nedeniyle ara verildi. Ağustos ayından itibaren il ve ilçe kongrelerine devam edildi.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.