Akdeniz’de iki tekne battı: 163 göçmen öldü

Akdeniz’de iki tekne battı: 163 göçmen öldü

Akdeniz’de Libya açıklarında iki teknenin batması sonucu 163 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ), son günlerde Akdeniz’de Libya açıklarında iki teknenin batması sonucu 163 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Son kayıplarla birlikte Avrupa’ya ulaşmak için yola çıkıp Akdeniz’de batan teknelerde boğularak hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerin sayısı yılbaşından bu yana 1508’e çıktı.

UGÖ Sözcüsü Flavio Di Giacomo, ‘yeni bir dram' diyerek son gelişmeyi basına duyurdu. UGÖ Sözcüsü, Libya’nın başkenti Trablus yakınlarında Surman açıklarında batan ilk gemide 102, Sabratha açıklarında batan ikinci gemide ise 61 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Sözcü, bu son batan gemide aralarında 35 kadın ve 10 çocuk olmak üzere 210 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Son verilerle Akdeniz’de yılbaşından bu yana can kaybı 1508’e çıktı. Geçen yıl batan teknelerde 999 kişi hayatını kaybetmişti.

Yılbaşından bu yana Libya sahil koruma görevlileri, Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’e yasa dışı bir şekilde açılan 31 bin 500 düzensiz göçmen yakaladı. Daha önce bu rakam, 11 bin civarındaydı.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.