Almanya Afganistan defterini kapattı

Almanya Afganistan defterini kapattı

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığını duyurdu.

Kramp-Karrenbauer, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, son Alman askerlerinin de bu akşam Afganistan’dan güvenli bir şekilde ayrıldığını belirterek "20 yıl sonra en yoğun yurt dışı görevimiz tamamlandı" ifadelerini kullandı.

2001'den beri Afganistan’da görev yapan 150 binden fazla Alman askerine teşekkür eden Kramp-Karrenbauer, "Alman askerleri Afganistan’da Federal Meclis’in verdiği tüm görevleri yerine getirdi. Bundan gurur duyabilirsiniz" açıklamasında bulundu.

Alman Ordusundan yapılan açıklamada da bugün Orta Avrupa Saati ile 21.24’te Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığına işaret edilerek askerlerin Tiflis üzerinden Almanya’ya doğru yolda olduklarını belirtti.

Almanya NATO misyonunu kapattı

Açıklamada, böylelikle Alman askerlerinin Afganistan’daki NATO misyonunun tamamlandığı kaydedildi.

ABD'nin Afganistan işgalindeki en büyük müttefiklerinden biri olan Almanya'nın 20 yıllık işgal süresince 59 askerini kaybettiği bildiriliyor.

ABD yönetimi, Taliban ile imzalanan anlaşma çerçevesinde 11 Eylül tarihine kadar Afganistan'dan çekilme süresinin tamamlanacağını açıklamıştı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.