1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Almanya erken seçime gidebilir
Almanya erken seçime gidebilir

Almanya erken seçime gidebilir

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Andrea Nahles’in istifa kararının ardından erken seçim sesleri yükselmeye başladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles’in görevinden istifa etmesinden sonra, Almanya’da erken seçim sesleri yükselmeye başladı. Muhalefetteki Sol Parti ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yanı sıra, SPD’den de çok sayıda siyasetçi erken seçim talep etti.

156 yıllık SPD’nin genel başkanlık koltuğunda 13 ay oturan Andrea Nahles ise, SPD yönetim kurulu toplantısında istifasını sundu. Parti merkezinden vedalaşarak ayrılan Nahles, SPD’nin büyük oranda oy kaybettiği Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında partisinden kendisine yeteri kadar destek gelmediğini savunarak, hem SPD genel başkanlığını hem de SPD Federal Meclis grup başkanlığını bıraktığını duyurmuştu. Nahles’in politikayı tamamen bırakmayı hedeflediği de öğrenildi.

Nahles’in yerine yeni genel başkan seçilene dek, SPD’yi Genel Başkan Yardımcısı Malu Dreyer, Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Başbakanı Manuela Schwesig ve Hessen Eyalet Teşkilat Başkanı Thorsten Schäfer Gümber’in ortaklaşa yönetecekleri açıklandı.

Berlin’de siyasi depreme neden olan istifa kararı, SPD’denin içinde bulunduğu krizin daha da büyümesine neden olurken, Birlik Partileri CDU/CSU ile SPD’nin oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinin geleceği de gündeme geldi. Başbakan Angela Merkel, CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve CSU Genel Başkanı Markus Söder koalisyon hükümetinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Ancak SPD’li çok sayıda siyasetçi, koalisyonun sona erdirilmesini ve son seçimde yüzde 15,8’le tarihinin en kötü oy oranına düşen sosyal demokratların muhalefete dönerek, toparlanmasını ve yeni bir başlangıç yapmasını talep ediyor.

Bu arada Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, koalisyon hükümetinin son gelişmelerle çalışamaz duruma geldiğini savunarak erken seçimi gündeme getirdi. AfD Genel Başkanı ve Federal Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland da, “Biz de yeni seçim istiyoruz” diyerek partinin tutumunu açıkladı. Alman basınında sözü geçen köşe yazarlarının hemen hepsinin, erken seçimden yana olduğu ve Nahles’in istifasından sonra büyük koalisyonun sona ermesi gerektiğini vurguladıkları dikkat çekti. Ancak Birlik Partileri ile SPD’nin koalisyona devam etmekten başka alternatifleri olmadığını söyleyenler de var.

Her iki bloğun AP seçimlerinde oy kaybı yaşamasından sonra, son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Almanya’da bu hafta sonu genel seçim olsa Birlik Partileri’nin Yeşiller’in arkasından ikinciliğe düşmesi, SPD’nin ise toplam oyların sadece yüzde 12’sini alması bekleniyor. Analistler, erken seçime gidilmesi durumunda AfD’nin oy oranının artacağından görüşünü savunurken, SPD’li politikacıların daha da büyük bir kaybı önlemek için, her şeyi sineye çekip “büyük koalisyona devam” deme olasılığının daha ağır bastığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler