1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Almanya mültecilerin hızlı şekilde sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor
Almanya mültecilerin hızlı şekilde sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor

Almanya mültecilerin hızlı şekilde sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor

Alman hükümeti sığınma başvurusu reddedilen mültecilerin ülkeden daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilebilmesini kolaylaştıran yasa tasarısını onayladı.

Deutsche Welle
A+A-

Alman hükümeti, sığınma başvuruları reddedilen mültecilerin daha hızlı sınır dışı edilebilmesine olanak tanıyan yasa tasarısı paketini onayladı. Üç farklı tasarının onaylandığı pakette, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından hazırlanan mültecilerin geri dönüşünü kolaylaştıran tasarı tartışma yaratmıştı. Bu tasarı, sınır dışı edilecek mültecilerin, Almanya'yı terk edene kadar, gözaltında tutulmasını da kolaylaştırıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısında, sınır dışı edileceklerin gözaltı süresinin uzatılmasını öngörülüyor. Bunun yanı sıra, sınırdışı etme sürecindeki gözaltı merkezlerinin kısıtlı olması sebebiyle, sınır dışı edileceklerin normal cezaevlerinde tutulması da olanaklı hale getiriliyor. Tasarıdaki bu madde, insani yardım kuruluşlarının oldukça sert tepkisine neden olmuştu.

Tasarıya göre, kimliğini saklayan mülteciler için "kimliği net olmayan kişilere kalma izni" adı altında yeni bir statü oluşturuldu. Pasaport almak için gereken işlemleri yapmayanlar ise çalışmaktan men ya da oturma izninin reddi gibi yaptırımlarla karşılaşabilecek.

Sığınma hakkı yardım yasasında yapılan bir değişiklik ile de yalnız ebeveynlere ya da yalnız kişilere yapılan yardım 135 eurodan 150 euroya yükseltilecek.

Ayrıca Almanya'da kalmasına izin verilen mültecilerin, Almanya'da dokuz ay geçirdikten sonra Federal İstihdam Dairesi'ne kaydolarak iş aramaya başladıkları takdirde, uyum ve dil kurslarına katılmalarına olanak sağlanması öngörülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler