1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın fiyatları 7 yılın zirvesinde
Altın fiyatları 7 yılın zirvesinde

Altın fiyatları 7 yılın zirvesinde

2019’da yüzde 18, yıl başından bu yana da yüzde 6 değer kazanan altının ons fiyatı, yedi yılın zirvesini gördü ve bin 612 dolar seviyesine kadar çıktı.

Independent Türkçe
A+A-

İki binden fazla insanın yaşamına mâl olan koronavirüsün küresel büyüme üzerine yarattığı endişeler devam ederken yatırımcının Asya piyasalarından kaçıp dolara ve “güvenli liman” kabul edilen altına yönelmesi rekorları da beraberinde getirdi. 

2019’da yüzde 18, yıl başından bu yana da yüzde 6 değer kazanan altının ons fiyatı, yedi yılın zirvesini gördü ve bin 612 dolar seviyesine kadar çıktı. 

Bugün 512 liradan işlem gören çeyrek altın yedi yıl önce 148 lira seviyesindeydi. 

2013’te 90 lira olan altının gramı ise 313 lira seviyesinde. 

New York merkezli banka Citibank’tan yapılan açıklamada altının ons fiyatının gelecek 12 ila 24 atda 2 bin dolar seviyesini görebileceği belirtildi. 

UBS’in Küresel Varlık Yönetimi biriminden yapılan açıklamada ise fiyatların gelecek haftalarda bin 650 doları aşabileceği ifade edildi. 

Avustralya merkezli maden değerleme şirketi MineLife’ın kıdemli analistlerinden Gavin Wendt, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yükselişin yalnızca salgın neden olduğu belirsizlikten kaynaklanmadığını söyledi. Wendt’e göre salgının sona ermesinin ardından küresel aktiviteyi artırmak için teşviklerin artırılması gerekli. 

Altının yanı sıra dolar da Türk Lirası karşısında yükselişte.

Çarşamba gününü 6,08 seviyesinde kapatan Dolar/TL, yeni günde 6,10 liraya kadar yükseldi. 10:30 itibariyle 6,0896 seviyesinde işlem görüyor. 

Kur en son,  Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle ABD ile yaşadığı gerginliğin ardından 24 Mayıs 2019’da 6,12 lira seviyesini görmüştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dün gerçekleşen para politikası kurulunda yeni bir faiz indirimi kararı alınmıştı. 

Bir önceki toplantıda yüzde 11,25 olarak belirlenen politika faizi, yüzde 10,75’e kadar çekildi. 

Böylelikle faizler yedi ayın en düşük seviyesine indi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, daha önceki açıklamalarında enflasyonda da faizlerde de tek haneyi hedeflediklerini söylemişti. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler