1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Amerika, PYD ve YPG'ye silah desteği veriyor, nokta"
"Amerika, PYD ve YPG'ye silah desteği veriyor, nokta"

"Amerika, PYD ve YPG'ye silah desteği veriyor, nokta"

A Haber televizyonuna konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye konusunda önemli açıklamalarda bulundu

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkes için iki metin üzerinde çalıştıklarını ve yılbaşından önce ateşkesin sağlanmasını hedeflediklerini söyledi. A Haber televizyonuna konuşan Çavuşoğlu, Ankara'daki anlaşma için Türkiye'nin Rusya'yla birlikte garantör olduğunu ifade etti.

Suriye'ye siyasi çözümü getirmek için çaba sarf ettiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le masaya oturmalarının söz konusu olmadığının da altını çizdi. Çavuşoğlu, ‘'Türkiye rejimi tanıdı şeklinde manüpülasyonlar yapılıyor. Böyle bir şey yok. Biz Astana'da Esad ile masaya oturmayacağız'’ şeklinde konuştu.

‘'ABD YPG ve PYD'ye silah veriyor''

Önceliklerinin ateşkesi sağlamak olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ‘'Ateşkes olmadan müzakerelerin bir anlamı olmaz. Ateşkesten sonra siyasi müzakereler başlayacak. Bu anlaşmaya göre her iki taraf da müzakere heyetini kendisi belirleyecek. Ama bizim şartlarımız var. YPG bir terör örgütüdür. Muhalefet de bunu kabul etmiyor. Bir terör örgütünün siyasi müzakerelerde yer almaması lazım‘‘ şeklinde konuştu.

Bu bağlamda ABD'yi de eleştiren Dışişleri Bakanı, uluslararası koalisyonun bir süredir Fırat Kalkanı operasyonuna havadan destek vermediğini söyledi. Çavuşoğlu, ‘'Amerika, PYD ve YPG'ye silah desteği veriyor, nokta'' ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.