Anayasa değişiklik teklifi komisyonda kabul edildi

Anayasa değişiklik teklifi komisyonda kabul edildi

21 maddelik teklif 18 maddeye düşürüldü.

Türkiye'de AK Parti ile MHP'nin üzerinde anlaştığı Anayasa değişikliği teklifi komisyonda kabul edildi. Teklifin geneli üzerinde beş gün süren görüşmelerin ardından teklifte sunulan 21 madde 18 maddeye indirildi.

Anayasa Komisyonu'nda 20 Aralık'ta başlayan görüşmelerin sonunda 18 maddelik teklifin kabul edilen ilk maddesine göre "yargının bağımsızlık" ilkesine "tarafsız" ibaresi eklendi ve madde "Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır'' şeklinde düzenlendi.

Teklifin komisyondan geçen diğer maddelerine göre de, Meclis'teki milletvekili sayısı 550'den 600' e çıkarılacak, milletvekili yaşı 25'ten 18'e indirilecek, milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılacak.

Teklifte yer alan 'Yedek milletvekilliği' teklifini içeren beşinci madde iptal edildi.

Anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanı ve TBMM'ye karşılıklı olarak fesih yetkisi veriliyor. Cumhurbaşkanı ve TBMM, yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri göreve başlayana kadar görevine devam edecek. TBMM, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Yargıdaki değişiklik

Kabul edilen değişiklik teklifine göre, Cumhurbaşkanı'na OHAL yetkisi veriliyor. Düzenlemeye göre, OHAL'de kararnamelerinde Meclis onayı süresi bir aydan üç aya çıkarıldı. OHAL gerekçelerine seferberlik hali de eklendi.

Ayrıca askeri yargı tamamen kaldırılacak ve askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı 15'e indirilecek. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu üye sayısı ise 13'e çıkarılacak.

Komisyondaki görüşmelerin zorlu geçtiği ve milletvekilleri arasında tartışmalara sahne olunduğu bildiriliyor. Teklifin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'na gönderileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.