Ankara'da büyükelçiliklere saldırı istihbaratı: 4 gözaltı

Ankara'da büyükelçiliklere saldırı istihbaratı: 4 gözaltı

Ankara'daki Almanya ve İngiltere büyükelçiliklerine saldırı istihbaratıyla ilgili olarak 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Almanya ve İngiltere büyükelçiliklerine yönelik saldırı düzenleyeceği istihbaratı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve ilgili ülkeler ortak çalışma başlattı. Çalışmalar sonucunda Ankara'da 3, İstanbul'da 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin terör örgütleriyle bağı olduğuna dair bir bulguya rastlanmadı.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri Almanya ve İngiltere büyükelçilikleriyle yakın çalışıldığını ve kendilerinin de durumla ilgili olarak bilgilendirildiğini ifade etti. Açıklamada, "Esasen bu konuda bizim kurumlarımızla paylaşmadıkları bir bilgi varsa bunun paylaşılmasının önemi de kendilerine anımsatılmıştır" denildi.

Berlin: Gerekçelendirilebilir ipucu yok

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü, Türkiye'deki dış temsilciliklere bir saldırı olacağına dair elde “gerekçelendirilebilir ipuçları olmadığını” teyit etti.

Büyükelçilik ve okulların kapatılması için alınan kararın Türkiye'de bayram haftası için geçerli olduğunu belirten sözcü durumun bayram günlerinin bitmesinin ardından yeniden değerlendirileceğini ifade etti.

İngiliz elçiden açıklama

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Türk güvenlik yetkililerinin mükemmel destek ve işbirliği sağladığını yazan Richard Moore, “Türk yetkilileri tehdite karşı uygun tedbirleri alıyor. Onlara çok güveniyoruz. Gösterdiği çabalar için teşekkür ederim. Ama böyle bir durumda büyükelçiliği kapatmak da makul bir önlemdir” ifadelerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.