1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ankara'daki bombalı saldırının ardından Kuzey Irak'a hava harekatı düzenlendi
Ankara'daki bombalı saldırının ardından Kuzey Irak'a hava harekatı düzenlendi

Ankara'daki bombalı saldırının ardından Kuzey Irak'a hava harekatı düzenlendi

Pazar günü İçişleri Bakanlığı önündeki bombalı saldırıyı, PKK’nın askeri kanadı "Halk Savunma Merkezi" üstlenmişti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ankara’da İçişleri Bakanlığı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde Pazar günü düzenlenen bombalı saldırının ardından, Milli Savunma Bakanlığı Kuzey Irak'taki hedeflere hava harekatı düzenlendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında saat 21:00'de düzenlenen operasyonda 20 hedefin vurulduğu belirtilirken, "Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine hava harekatları icra edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, mağara, sığınak, barınak ve depoların hedef alındığı belirtildi.

Pazar günü İçişleri Bakanlığı önündeki bombalı saldırıyı, PKK’nın askeri kanadı "Halk Savunma Merkezi" üstlenmişti.

İçişleri Bakanlığı da kimliği belirlenen bir saldırganın PKK üyesi olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek Irak'ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 1 Ekim 2023 saat 21.00’de hava harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtlarıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 20 hedef imha edilmiştir.

İcra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Bu harekât sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

wp.gif

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.