1. HABERLER

  2. Ankara'dan Spiegel'in kapağına sert tepki
Ankara'dan Spiegel'in kapağına sert tepki

Ankara'dan Spiegel'in kapağına sert tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı, Spiegel'in hazırladığı sayıyı "çarpık ve önyargılı zihniyetin yeni bir tezahürü" olarak nitelendirdi.

A+A-

Almanya‘da yayınlanan haftalık haber dergisi Der Spiegel'in Türkiye'yi konu alan özel sayısına Türk hükümetinden sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "oluşturmaya çalışılan imajın, Avrupa'da bir kısım medya organlarının uzun zamandan beri Türkiye'yi hedef alarak kamuoyundaki imajını yıpratmayı amaçlayan çarpık ve önyargılı zihniyetinin yeni bir tezahürü" olduğunu ifade etti.

Bilgiç derginin kapağının tahrik edici olduğunu, sadece Türkiye değil İslamiyet hakkında da olumsuz algı oluşturacak şekilde hazırlandığını belirtti. 13 Eylül tarihinde yayınlanan özel sayıyı “15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün hain darbe teşebbüsü sırasında, Türk halkının yaşamı pahasına kahramanca verdiği demokrasi, özgürlük ve hukuk mücadelesini ısrarla görmezden gelme ve maksatlı biçimde çarpıtma çabası” olarak nitelendiren Bilgiç, halkın büyük desteğiyle demokratik olarak seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın farklı tanımlarla karalamaya yönelik çabaları da esefle kınadıklarını dile getirdi.

Der Spiegel dergisinin özel Türkiye sayısının kapağında diktatör olarak tanımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, arka planda da minareleri füze biçiminde resmedilen bir cami yer alıyor. Başlık olarak "Yangın Yeri Türkiye" ifadesini kullanan dergi, daha küçük harflerle üst başlık olarak da "Bir Ülke Özgürlüğünü Yitiriyor" ifadelerine yer veriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.