"Ankara’nın tavrı misafirperver değildi"

"Ankara’nın tavrı misafirperver değildi"

İncirlik’i ziyaret eden Alman vekil Dr. Alexander Neu, Türkiye'nin tavrına yönelik eleştirilerde bulundu.

Türkiye ile Almanya arasında krize dönüşen İncirlik ziyaretini gerçekleştiren grupta yer alan Dr. Alexander Neu, Ankara'nın heyete yönelik tavrının anlatıldığı kadar ‘misafirperver' olmadığını söyledi.

Sputnik'in haberine göre; Alman heyetin Türkiye'de 'samimi bir şekilde karşılandığı' yönündeki haberlerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını ifade eden Neu, şöyle devam etti: “Ben, meslektaşlarım gibi sevinçten havalara uçtuğum bir ruh halinde değilim. Çok da hoş karşılanmışız gibi hissettiğimi söyleyemem. Bize aslında hükümet yetkilileriyle görüşeceğimiz söylenmişti ancak toplantı Ankara tarafından reddedildi. Bize, bekleyebileceğimiz en fazla şeyin meclisteki savunma komitesiyle görüşmek olduğu söylendi. Bu çok da misafirperverlik kültürüne uygun gibi durmuyor.”

‘TÜRKİYE'DEN GELEN AÇIKLAMADA TEHDİT HİSSEDİLİYORDU'

Alman milletvekillerinin ‘şimdi her şey yine çok güzel olacak' mantığıyla hareket ettiğini savunan Neu, “1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı' olarak tanıyan kararın Federal Meclis tarafından kabul edilmesi Türkiye'yle ilişkilerin soğumasına neden oldu. Türk milletvekili, Almanya'nın 1915 olaylarını bir daha spekülasyon konusu yapmaması yönünde uyarıda bulundu. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da şu cevabı verdi: “Evet, bu uyarı bizim de dikkatimizi çekti. Ama heyetimizde hiç kimse bu konuya dönmedi, çünkü çok fazla konu vardı. Türk milletvekilinin ne demek istediğiyle ilgili soruyu ben ‘sıranın sonuna' koydum. Ama bu açıklamada bir nevi tehdit hissediliyordu. Her halükarda Türkiye, Almanya'nın Ermeni sorununa müdahalesine katiyen karşı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.