Anket: Amerikan halkı İsrail'in Gazze saldırısı hakkında ne düşünüyor?

Anket: Amerikan halkı İsrail'in Gazze saldırısı hakkında ne düşünüyor?

Yapılan anketlere göre ABD halkının yüzde 58'lik bir kesimi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında ileri sürdüğü gerekçelerin kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.

PEW Research tarafından yapılan son anketlere göre Amerikan halkının çoğunluğu İsrail'in Gazze'deki savaşının gerekçelerinin geçerli olduğunu düşünüyor.

Anketlere göre halkın yüzde 58'i İsrail'in Hamas'la savaşma gerekçelerinin geçerli olduğunu belirtti. ABD'li yetişkinlerin yüzde 38'i İsrail'in savaşı yürütme biçiminin kabul edilebilir olduğunu söylerken yüzde 34'ü kabul edilemez olduğunu ifade etti. Geri kalan yüzde 26 ise kararsız.

Amerikan halkının yalnızca yüzde 22'si Hamas'ın İsrail'le savaşma nedenlerini geçerli olarak tanımladı. ABD'li yetişkinlerin yüzde 5'i Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e gerçekleştirdiği saldırının kabul edilebilir olduğunu ifade ederken, yüzde 66'sı ise bunu tamamen kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Yahudiler içerisinde ise İsrail'in saldırısına destek oranı oldukça yüksek. ABD'li Yahudilerin yüzde 89'u İsrail'in Hamas'a karşı savaşa girme nedenlerini geçerli buluyor. Yahudiler arasında Hamas'ın gerekçelerini geçerli bulanların oranı yüzde 16.

ABD'li Müslümanların ise sadece yüzde 18'i İsrail'in gerekçelerinin geçerli olduğunu belirtiyor. Müslümanların yüzde 49'u Hamas'ın İsrail'le savaşma nedenlerinin geçerli olduğunu ifade ediyor.

ABD'li Yahudilerin yüzde 62'si İsrail'in Gazze'de yürüttüğü savaşın kabul edilebilir olduğunu söylerken, Amerikalı Müslümanların sadece yüzde 5'i bu görüşe katılıyor.

Genç ve yaşlı nüfus arasındaki farklar

Yaş grupları arasında da savaşa ilişkin görüşlerde keskin farklılıklar var.

Genç yaş grupları (30 yaş altı) ABD'nin İsrail'e askeri yardım sağlamasını yaşlılara göre çok daha az destekliyor.

Genç Amerikalılar arasında Filistin halkı hakkında olumlu görüşlere sahip olanların oranı yüzde 60 iken İsrail halkı hakkındaki olumlu görüşlere sahip olanların oranı yüzde 46.

Hamas'ın İsrail'e karşı savaşma nedenlerinin geçerli olduğunu söyleyen gençlerin oranı yüzde 34 iken geçerli olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 30. Gençlerin yüzde 35'i ise kararsız. Buna karşın 65 yaş ve üzerindekilerin yüzde 64'ü Hamas'ın gerekçelerinin geçerli olmadığını savunuyor.

Genç yetişkinlerin yüzde 21'i İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim saldırısına verdiği yanıtın kabul edilebilir olduğunu söylerken yüzde 46'sı bunun kabul edilemez olduğunu belirtiyor.

Amerikan müdahalesi

Amerikalılar, ABD'nin İsrail'in Gazze saldırısına nasıl müdahil olması gerektiği ve müdahil olup olmaması konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Gazze'ye insani yardım sağlanmasını destekleyen Amerikalıların oranı yüzde 50 iken buna karşı çıkanların oranı yüzde 19.

İsrail'e askeri destek sağlanması konusu ise çok daha ihtilaflı. Amerikalıların yüzde 36'sı ABD'nin İsrail'e askeri yardım sağlamasını desteklerken yüzde 34'ü buna karşı çıkıyor. Halkın yüzde 14'ü askeri yardımı ne desteklediklerini ne de karşı çıktıklarını söylerken emin olmadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 15.

Amerikalıların sadece yüzde 20'si ABD'nin İsrail-Hamas savaşının çözümünde önemli bir diplomatik rol oynamasını istiyor. Yüzde 35'lik bir kesim ABD'nin küçük bir rol oynamasını isterken, yüzde 27'lik bir kesim ise hiçbir rol oynamamasını tercih ediyor.

Demokratlar ABD'nin savaşa müdahil olmasına yönelik tutumlarında Cumhuriyetçilerden keskin bir şekilde ayrışıyor.

Demokratların yüzde 66'sı Gazze'ye insani yardım sağlanmasını isterken Cumhuriyetçilerde bu oran yüzde 35. ABD'nin savaşın çözümünde önemli bir diplomatik rol oynamasını isteyen Demokratların oranı yüzde 25 düzeyindeyken Cumhuriyetçilerde bu oran yüzde 16 seviyesinde.

Cumhuriyetçiler içerisinde İsrail'e askeri yardım sağlanmasını destekleyenlerin oranı yüzde 50 iken Demokratlarda bu oran yüzde 25 düzeyinde.

Kaynak: Mepa News

uyg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.