1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Anket sonuçlandı: Darbenin arkasında ABD var
Anket sonuçlandı: Darbenin arkasında ABD var

Anket sonuçlandı: Darbenin arkasında ABD var

Türkiye'nin yüzde 79'u 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu söyledi.

A+A-

Andy-Ar’ın yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Türk halkının yüzde 79’u, 15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğunu düşünüyor.

Habertürk'te yer alan habere göre, Türkiye'nin gündeminde yer alan birbirinden önemli konuları Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi halka sordu. 15-17 Kasım tarihleri arasında Andy- Ar'ın 26 ilde, bin 516 kişiyle yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayınlamaya devam ediyoruz.


"Asıl fail ABD"

Araştırma şirketi Andy-Ar, katılımcılara, ‘15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu düşünüyor musunuz?' diye sordu. Ankete katılanların yüzde 79'u ‘Evet, ABD var' dedi. Yüzde 11.7'si ise ‘Hayır, ABD yok' yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 8.6'sı ise ‘Fikrim yok, bilmiyorum' yönünde görüş bildirdi.


Seçmene göre dağılımda ise AK Partili seçmenin yüzde 90.5'i, MHP'lilerin yüzde 89.4'ü, CHP'lilerin yüzde 63.5'i ve HDP'li seçmenin yüzde 50'si, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu söyledi.

Yaş skalasında ise 25-34 yaş grubu yüzde 83.5 ile en yüksek oranda ‘Darbe girişiminin arkasında ABD var' dedi. Bu grubu yüzde 81.9 ile 35-44 yaş grubu ve yüzde 78.2'yle de 45-54 yaş skalası takip etti.


Anketin yaş kıstasına göre yapılan kısmında 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 1,6 ile 'fikrim yok' diyenler arasındaki en yüksek rakama sahip olması dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.