1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Arnavutluk’ta halk hükümeti protesto için sokaklara indi
Arnavutluk’ta halk hükümeti protesto için sokaklara indi

Arnavutluk’ta halk hükümeti protesto için sokaklara indi

Arnavutluk’ta binlerce muhalif, Başbakan Edi Rama’nın ofisi önünde toplanarak hükümeti protesto etti.

A+A-

Arnavutluk’ta binlerce muhalif, Başbakan Edi Rama’nın ofisi önünde toplanarak hükümeti protesto etti. Batı ülkelerinin şiddet karşıtı çağrılarının ardından göstericiler ile polis arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Ülkedeki merkez sağ muhalif partiler, erken genel seçim yapılması çağrılarından aylar sonra usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yerel seçimleri boykot etme kararı almıştı. Öte yandan Arnavutluk’ta iktidarda olan Sosyalist Parti lideri Rama, cuma günü verdiği bir röportajında, ülkedeki muhaliflerin eylemlerine rağmen 30 Haziran’da yapılması planlanan yerel seçimlerin gerçekleşeceği konusunda kararlı olduğunu açıkladı.

Başbakan Rama, muhalefetin amacının Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik çabalarını sekteye uğratmak olduğunu savunuyor.

Cumhurbaşkanı yerel seçimleri iptal etmişti

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, muhalefetsiz bir seçimin sosyal kırılmalara neden olabileceği ve Arnavutluk’un AB'ye girme şansını zedeleyebileceği gerekçesiyle 30 Haziran’daki yerel seçimleri iptal ettiğini duyurmuştu.

Diğer yandan Başbakan Rama ise, seçimleri engelleyecek hiçbir gücün bulunmadığını dile getirmişti.

Arnavutluk’ta şubat ayının ortasından beri devam eden gösterilere katılan muhalifler, seçimlerde hile yapıldığını ve ülkede yolsuzluğun ciddi boyutlara ulaştığını öne sürüyor. Ayrıca binlerce gösterici erken genel seçime karşı çıkan Başbakan Rama’nın istifasını istiyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.