1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Artan fiyatlar sebebiyle Türkiye kırmızı et ithal edecek
Artan fiyatlar sebebiyle Türkiye kırmızı et ithal edecek

Artan fiyatlar sebebiyle Türkiye kırmızı et ithal edecek

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, bu ay içinde karkas et ithalatına başlanacağını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yeni yılın ilk haftasında ete üç kez zam geldi. Böylece İstanbul’da kasaplarda et fiyatı kalitesine ve bölgeye göre değişmekle beraber fiyatlar kıymada 200 liraya, kuşbaşında 220 liraya, kuzu kemikli ette 200 liraya ve kuzu kemiksiz ette 315 liraya kadar çıktı.

Son bir ayda et fiyatlarına yüzde 30 zam geldiğini bildiren İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, Nasıl Bir Ekonomi’den Mehmet Hanifi Gülel’e etin kasaplara ham geliş fiyatı için şunları söyledi:

“Son bir haftada gelen zamlar yüzde 15’i buldu. Şu anda İstanbul’da kuzu karkas etin fiyatı 135 ile 140 liraya dayandı. Dana karkas 130 lira civarında ve zamlar devam ediyor. Son gelen zamlarla beraber kuzu eti toptan satışı 105 liradan 140 liraya ulaştı. Dana eti ise 98 lira iken şu anda 130 liraya yükseldi”.

‘Balkanlardan karkas et getirilecek’

Ete gelen zamlar konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle irtibat halinde olduklarını belirten Tüfekçi, Et ve Süt Kurumu’nun Balkanlardan karkas et getirme kararı aldığını bildirdi. Kısa bir zaman içerisinde karkas et ithalatının yapılacağını belirten Tüfekçi, “Canlı hayvan şu an geliyor ama kesim için de hayvan getirilecek. ESK anlaşmalarını yaptı ve bu ay içinde karkas et getirmeyi planlıyor. Fakat ESK’nın nasıl bir satış politikası olacak bilemiyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.