Aşır Sağcı Norbert Cumhurbaşkanı Seçilemedi

Aşır Sağcı Norbert Cumhurbaşkanı Seçilemedi

Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini bağımsız aday Alexander Van der Bellen kazandı.

AB üyesi bir ülkede, ilk aşırı sağcı cumhurbaşkanı olması beklenen Norbert Hofer seçimi kıl payı kaybetti. Bağımsız aday Van der Bellen oyların yüzde 50.3'ünü, aşırı sağcı aday Hofer ise yüzde 49.7'sini aldı. 

Avusturya'da dün ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki adayın oyları eşit çıkmıştı. Oyların yüzde 50'sini Yeşiller Partisi'nin destek verdiği bağımsız aday Alexander Van der Bellen, yüzde 50'sini de aşırı sağcı Özgürlük Partisi FPÖ'nün adayı Norbert Hofer almıştı. 


Yeşiller Partisi adayı Alexander Van der Bellen ile FPÖ adayı Norbert Hofer

Dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde FPÖ lideri Norbert Hofer oyların yüzde 51.9'unu kazanmıştı. Bağımsız aday Alexander Van der Bellen ise oyların yüzde 48.1'ini almıştı. 

Ancak Avusturya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 750 bin oy posta yoluyla kullanıldı. 6.4 milyon yazılı seçmenin bulunduğu Avusturya'da bu oran toplam oyların yüzde 12'si anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.