'Avrupa Birliği Putin'in müttefiklerine yaptırım uygulayabilir'

'Avrupa Birliği Putin'in müttefiklerine yaptırım uygulayabilir'

Avrupa Birliği'nin, (AB) Rus muhalif lider Aleksey Navalny'nin tutuklanması nedeniyle mart ayında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müttefiklerine yaptırım uygulamaya hazırlandığı iddia edildi.

Avrupa Birliği'nin, (AB) Rus muhalif lider Aleksey Navalny'nin tutuklanması nedeniyle mart ayında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müttefiklerine yaptırım uygulamaya hazırlandığı iddia edildi.

Üst düzey bir AB diplomatı, bloğun 27 liderinin Brüksel'de 25-26 Mart'ta yapacağı toplantıya atıfta bulunarak, "Mart ayındaki AB zirvesinden önce ek yaptırımların uygulanmasını bekliyorum" dedi.

Yaptırım baskısı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un AB’nin Rusya ekonomisini olumsuz etkileyebilecek ek yaptırımlar kararı aldığı takdirde Birlik ile münasebetleri sonlandırmaya hazır olduklarını dile getirmesi sonrası arttı.

'Yaptırımlar biran önce yapılmalı, aksi takdirde etkileri zayıflar'

Reuters'a konuşan bir başka üst düzey diplomat ise "Yaptırımların yakında yapılması gerekiyor, aksi takdirde etkileri zayıflar" ifadesini kullandı.

AB ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Navalny'ın serbest bırakılması için yaptığı talebin Rusya tarafından karşılanması için çağrıda bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, AİHM'in Navalny hakkında dün yaptığı talebini hatırlattı.

'Rusya'nın uluslararası taahhütlerine uymasını bekliyoruz'

Navalny'ın bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Borrell, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi taraflarından olan Rusya'nın uluslararası taahhütlerine uymasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

AİHM'den dün yapılan açıklamada, Rusya'nın Navalnıy'ın hayatı ve sağlığı için yeterli korumayı sağlamadığı, Rus muhalifin serbest bırakılması gerektiği belirtilmişti.

Ne olmuştu?

Geçen ay Almanya'dan Rusya'ya döndükten sonra tutuklanan 44 yaşındaki Navalny, siyasi gerekçeli bir suçlama olduğunu söylediği şartlı tahliye şartlarını ihlal ettiği için 2 Şubat'ta hapse atıldı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine, Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, mahkeme Navalny'nin geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasını, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevirmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalny'nin kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Bazı Avrupa ülkeleri Navalny'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu ve dava nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayabileceklerini duyurdu.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.