1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Avrupa istihbaratlarında 5G endişesi
Avrupa istihbaratlarında 5G endişesi

Avrupa istihbaratlarında 5G endişesi

Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan raporda, 5G teknolojisinin terörle mücadele ve suçlu takibinde polisin elini zayıflatacağı belirtildi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Çin telekom devi Huawei'yi yasaklayan ABD, geçen Mart ayında Avrupa Birliği'nden, 5G teknolojisinin Huawei ile yapılmasına karşı çıkmalarını istemişti. Bu nedenle AB yetkililerine ciddi oranda baskı da yapıldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in ziyaretinin hemen ardından bu konuda toplanan Avrupa Komisyonu, ABD’nin "istihbarat ve stratejik sektörlerde tehlike yaratacağı" baskısına rağmen 5G teknolojisi konusunda yasak getirmeyi reddetti.

Ancak AB ülkelerinin istihbaratları tarafından hazırlanan bir rapor, tehlikenin yalnızca istihbarat alanıyla sınırlı kalmadığını ortaya çıkardı. Avrupa istihbarat birimleri, 5G teknolojisinin özellikle dinleme ve yer tespiti konusunda, istihbarat servislerini zayıflatacak bir kapasiteye sahip olduğu uyarısında bulundu. Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan raporda, 5G teknolojisinin terörle mücadele ve suçlu takibinde polisin elini zayıflatacağı belirtildi.

AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles Kerchove, geçen hafta Lüksemburg'da toplanan içişleri bakanlarına "5G Risk Çalışması Raporu"nu sundu. Avrupa Polis Teşkilatı Europol ve Siber Güvenlik Ajansı ile ortak hazırlanan rapor, Ekim ayında yeni göreve başlayacak olan AB Komisyonu’na sunulacak.

Huawei firmasının Çin devleti ile organik bağlantısı olduğu şüphesi, istihbarat amaçlı kullanılma riski ve genel güvenlik riskleri olup olmadığı konusundaki risk etüdü raporunun sunumunun ardından AB, 5G güvenliği konusundaki standartlar ve asgari kuralları belirleyecek.

5G teknolojisinin zorlukları neler?

Rapora göre, 5G teknolojisinin getireceği en önemli zorluk, bu yeni ağ ile cep telefonlarının tanımlanması ve yerlerinin tespit edilmesinin büyük ölçüde karmaşık hale gelmesi. Yeni sistem, "şifreleme işlemini", yani IMSI olarak adlandırılan ve bir mobil ağın her aramada, telefon kullanıcısını tanımlamasını sağlayan, her kullanıcıya ait özel kod numarası olan Uluslararası Mobil Abone Kimliği'nin (International Mobile Subscriber Identity) okunmasını imkansız hale getiriyor. IMSI kodu, operatör tarafından belirleniyor, telefonların 'sim kartında' saklanıyor ve kullanıcı tarafından bilinmiyor.

Bir şüpheliyi tanımlamak, bulmak ya da yerini belirlemek için polis, telekom şirketlerinin sorgulama yöntemini kullanıyor. Telekom şirketinden, polisin verilere nasıl erişileceği hakkında bilgi alması içinse, hakim kararı isteniyor. Bu kod numarası olmadan polisin bir kullanıcıyı belirlemesi ya da izlemesiyse fazlasıyla karmaşık bir hale geliyor.

Veri güvenliği mi toplum güvenliği mi?

Bireysel verilerin korunması ve toplumdaki güvenlik ihtiyacı arasındaki denge tartışması devam ediyor. İstihbarat uzmanları, her halükarda başkalarını tanımlamak için kullanılan veriler olarak tanımlanabilecek 'meta veriler' aracılığıyla, kullanıcının takip edilmesinin mümkün olabileceğini ancak, "kimin, ne zaman, neden ve nereden aradığını tespit etmenin çok güç olacağını" dile getiriyor.

Raporda yer alan ikinci önemli engelse, 5G teknolojisi, cep telefonu titreşimlerini kaydeden, uzaktan bilgi alabilen ya da kullanıcıların hareketlerini gözetlemeyi sağlayan ‘’avcı alıcıların" kullanımını zorlaştıracak ve güvensiz hale getirecek. 4G dahil mevcut sistemlerin zayıflıklarından yararlanan bu sahte röle antenleri, yalnızca şüpheliler yerine, menzilindeki tüm insanları hedef aldıkları için eleştiriliyor. Ancak Europol, yasal gözetleme için bu alıcı antenlerin vazgeçilmez olduğunu savunuyor.

Edge-Computing endişesi

Yeni 5G teknolojisinin sunduğu "Edge-Computing" adı verilen yeni bir özellik daha güvenlik açısından tedirgin edici bulunuyor. Bu hizmetle 5G kullanıcıları, bir operatörün merkezi ağından geçmeden, cihazların birbirleriyle doğrudan iletişim kurması sağlanıyor. Bu yeni sistemin avantajı hızlı ve güvenli iletişim. Ama bu aynı zamanda polis için daha az istihbarat sahibi olma anlamına geliyor.

Statewatch: "Konu kamuoyunda tartışılmalı"

Raporda, yakında 20 milyar telefonun bağlanacağı 5G teknolojisinin, güvenlik güçleri tarafından kullanımı konusunun, toplumda çok az tartışıldığına da dikkat çekiliyor.

Bireysel özgürlükleri savunan İngiliz sivil toplum kuruluşu Statewatch tarafından yapılan bir çalışma, 5G’nin İngiliz güvenlik birimlerinde "gerçek bir paniğe sebep olduğunun" altı çiziliyor. Statewatch, 5G'nin çok daha 'istilacı ve tehdit edici' yeni teknikler taşıdığını belirterek, bu konunun, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını da göz ardı etmeksizin, mutlaka kamuoyunun tartışmasına açılarak, tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler