Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye kınama

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye kınama

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen bir kararda, Türkiye’de başta HDP olmak üzere 'muhalefete yönelik baskı' kınandı.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen bir kararda, Türkiye’de başta HDP olmak üzere "muhalefete yönelik baskı" kınandı.

AP Genel Kurul oturumunda kabul edilen kararda, HDP hakkında açılan kapatma davasına tepki gösterildi. Genel Kurul’daki oylamada 603 “evet”, 2 “hayır”, 67 “çekimser” oyu çıktı.

Türkiye’de bütün siyasi partilerin özgürce meşru görevlerini yerine getirebilmeleri çağrısında bulunulan kararda, demokratik seçimle işbaşına gelmiş belediye başkanlarının görevden alınması da eleştirildi.

Türkiye’deki AB delegasyonun başta Kobani duruşmaları olmak üzere muhalif siyasetçilere yönelik davaları izlemeleri istenen kararda, yine Türkiye’deki insan hakları ihlallerine yönelik delegasyonun tepki göstermesi istendi.

Kararda, “Türkiye’de muhalefetteki partilere yönelik sürekli saldırı ve baskılardan büyük endişe duyuyoruz” denildi.

HDP'yı kapatma davası kınandı

“HDP milletvekillerinin Türkiye'nin demokratik kurumlarında engelsiz bir şekilde yer almasına izin verilmesinin önemine” değinilen kararda, “bunun Kürt sorununun barışçıl çözümüne yönelik olumlu bir ivme yaratacağı” ifade edildi.

HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın kınandığı ifade edilen kararda, partinin yasaklanmasının orta vadede "çoğulculuğa darbe vuracak ciddi bir hata" olacağı savunuldu.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, HDP'li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kınadıklarını, Anayasa Mahkemesinin Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kararını ve tahliyesini ise memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Kararda, ayrıca HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutukluluklarının kınandığı, Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulaması istendiği ifade edildi.

CHP'ye yönelik baskıların da arttığı savunulan ve bundan endişe duyulduğu kaydedilen kararda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebinin kınandığı, ayrıca hasmane ortamın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gibi muhalefet liderlerini etkilemesinin dikkati çektiği belirtildi.

Kararda, milletvekillerinin Türkiye'ye, çoğulculuğun sağlanması, toplanma ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi için çağrı yaptığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı karara tepki gösterdi

Kararda, "Avrupa Parlamentosu, dış politika konularındaki iyileşmenin dışında, Türkiye'ye sunulacak pozitif gündemdeki herhangi bir ilerlemenin ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile ilgili gelişmelere bağlı olması gerektiğine inanmaktadır." ifadesine yer verildi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, AP’de kabul edilen kararı yaptığı açıklamayla eleştirdi. Açıklamada, "HDP özelinde Türkiye'deki muhalefete baskı" başlıklı kararın, AP'nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneği olduğu ifade edildi.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.